Այսօր` օգոստոսի 20-ին Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Հրազդանի նստավայրում շարունակվել է Վահան Խալաֆյանի սպանության գործով դատաքննությունը: Դատարանում ցուցմունք է տվել Ոստիկանության Չարենցավանի բաժնի անչափահասների գործերով բաժանմունքի  ավագ օպեր-լիազոր Գագիկ Ղազարյանը: Վերջինս տուժողի իրավահաջորդի եւ մեղադրող դատախազներ Հարություն Հարությունյանի եւ Կորյուն Փիլոյանի  հարցերին պատասխանում էր ցածր ձայնով, որպեսզի դահլիճում ներկաների համար իր ցուցմունքները լսելի չլինեին:
Գագիկ Ղազարյանը նախաքննական մարմնում, Հատուկ քննչական ծառայությունում, իր տված ցուցմունքում գրել էր, որ Խալաֆյանի մահվան հետ կապված իրեն մասնակի է մեղավոր համարում, իսկ դատարանում ցուցմունք տալիս հայտարարեց, որ իրեն տեղի ունեցածի մեջ ընդհանրապես մեղավոր չի ճանաչում: Երբ Կորյուն Փիլոյանը դիմեց ամբաստանյալին, նշելով, որ նրա նախաքննական եւ դատաքննական ցուցմունքներում կան էական հակասություններ, ամբաստանյալ Ղազարյանը մի քանի րոպե դադար տվեց, որից հետո ասաց, որ այդ հարցին չի կարող պատասխանել, քանի որ «այլ հանքամանքներ կան»:
Երբ տուժողի իրավահաջորդ Արտակ Զեյնալյանը դիմեց Գագիկ Ղազարյանին, որպեսզի նա ներկայացնի դեպքի օրը տեղի ունեցած որոշ մանրամասներ, մասնավորապես այն, թե բժիշկները քանի՞ հոգի են եղել եւ արդյոք կրե՞լ են սպիտակ խալաթներ,  Ղազարյանը սկսեց անհասկանալի բառեր արտասանել, ինչից դահլիճում նստած Խալաֆյանի հարազատներն ու մտերիմները արձագանքեցին. «Ստախոս, մի' խաբիր»: Իսկ երբ Ղազարյանը հայտնեց, որ Վահան Խալաֆյանը ինքնասպանություն է գործել դանակով, դահլիճում կրքերն ավելի բորբոքվեցին եւ միմյանց հասցեին սկսեց հնչել սեռական բնույթի հայհոյանքներ: Դատական կարգադրիչների միջամտության արդյունքում, միջադեպը լուրջ ձեռնամարտի չվերածվեց: Կրքերը հանդարտվելուց հետո, դատավոր Մեսրոպ Մակյանը դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելու համար դատարանի դահլիճից հեռացրեց «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրող Անուշ Մարտիրոսյանին, Վարդան Խալաֆյանին (Վահան Խալաֆյանի եղբայրը), նրա հորեղբայրներ Արա եւ Ռուբիկ Խալաֆյաններին, հորեղբոր որդի Արթուր Խալաֆյանին, իսկ ամբաստանյալներ, ոստիկանության Չարենցավանի քրեական  հետախուզության բաժանմունքի նախկին պետ Աշոտ Հարությունյանին ու Գագիկ Ղազարյանին հայտարարեց զգուշացում:
Հայտարարված ընդմիջումից հետո Արտակ Զեյնալյանը պատճառաբանելով, որ դահլիճում մթնոլորտը լարված է, միջնորդեց դատարանին, որպեսզի դատական նիստը հետաձգվի մինչեւ հաջորդ օրը: Այս միջնորդությանն առարկեցին մեղադրողներն ու ամբաստանյալները:
Ըստ հաստատված կարգի, պետք է ցուցմունք տար նախորդ դատական նիստում դեռեւս իր ցուցմունքը չավարտած Մորիս Հայրապետյանը: Վերջինս այսօր հրաժարվեց շարունակել իր ցուցմունքը եւ պատասխանել հարցերին, պատճառաբանելով, թե պատրաստ չէ: Ցուցմունք տալու հերթը հասավ ամբաստանյալ Աշոտ Հարությունյանին, ում փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը դատարանին հայտնեց, որ թեեւ իր պաշտպանյալը պատրաստ է ցումունքներ տալ եւ պատասխանել դատարանի հարցերին, սակայն դատարանից խնդրեց, որպեսզի դատական նիստը կայանա հաջորդ օրը: Աշխատանքային օրն ավարտվելու կապակցությամբ, դատական նիստը հետաձգվեց մինչեւ վաղը` օգոստոսի 21-ին:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 13-ին Վահան Խալաֆյանը բերման է ենթարկվել Չարենցավանի ոստիկանության բաժանմունք` գողության կասկածանքով, սակայն այնտեղից դուրս է բերվել նրա դին: Գործում նշվում , որ ոստիկանները խոշտանգել են նրան եւ Խալաֆյանն ինքնասպան է եղել, այնինչ սպանվածի հարազատները պնդում են, որ Վահանին ուղղակի սպանել են դանակի հարվածներով: Խալաֆյանի սպանության գործով որպես ամբաստանյալ անցնում են 4 ոստիկան` Աշոտ Հարությունյանը, Մորես Հայրապետյանը, Գարիկ Դավթյանը եւ Գագիկ Ղազարյանը:

20-го августа в суде общей юрисдикции Котайской области Армении продолжился судебный процесс по делу о гибели в полицейском участке Вагана Халафяна.
В суде давал показания старший оперуполномоченный отделения по делам несовершеннолетних Чаренцаванского отдела Полиции Гагик Казарян. Последний на вопросы правопреемника потерпевшего и прокуроров Арутюна Арутюняна и Корюна Пилояна отвечал весьма туманно и тихим голосом, чтобы его показания не были слышны присутствующим в зале заседаний. Гагик Казарян в своих показаниях в ходе предварительного следствия отмечал, что считает себя частично виновным в смерти Халафяна, между тем в зале суда заявил, что в инциденте абсолютно невиновен. Когда Корюн Пилоян напомнил обвиняемому о его показаниях в ходе предварительного следствия, обвиняемый Казарян замолчал на несколько минут, после чего сказал, что не может ответить на вопрос о наличии противоречиях, поскольку наличествуют иные обстоятельства. Какие именно Казарян не уточнил.
Когда правопреемник потерпевшего Артак Зейналян обратился к Гагику Казаряну с просьбой представить некоторые подробности , имевшие место в день гибели Халафяна, в частности, о том, сколько врачей было и были ли они в белых халатах, Казарян начал произносить непонятные слова, из-за чего сидящие в зале родственники и близкие Халафяна откликнулись: «Ни ври, обманщик!». А когда Казарян заявил, что Ваган Халафян совершил самоубийство с помощью ножа, в зале страсти накалились еще больше и началась брань. В результате действий судебных приставов инцидент не перерос в драку. После того, как страсти улеглись, судья Месроп Макян удалил из зала суда за некорректное поведение по отношению к суду журналистку радиостанции «Свобода Ануш Мартиросян», Вардана Халафяна (брата погибшего), его дядей Ара и Рубика Халафянов, сына дяди Артура Халафяна, а обвиняемым Гагику Казаряну и Ашоту Арутюняну объявил предупреждение.
После объявленного перерыва Артак Зейналян, мотивируя тем, что атмосфера накалена, сделал ходатайство, чтобы судебное заседание было отложено до следующего дня. Этому ходатайству воспротивились обвинители и обвиняемые. Однако вскоре суд был отложен, поскольку наметился конец рабочего дня.
Напомним, что 13-го апреля Ваган Халафян был подвергнут приводу в отделение полиции Чаренцавана с подозрением в совершении кражи. Именно в отделении полиции произошла трагедия. В уголовном деле отмечается, что полицейские пытали его, и Халафян совершил самоубийство, в то время как родственники убитого настаивают, что Вагана просто убили ударами ножа. По делу убийства Халафяна в качестве обвиняемых проходят 4 полицейских: Ашот Арутюнян, Морес Айрапетян, Гарик Давтян, Гагик Казарян.