Համացանցի հայ օգտատերերը չպետք է ռուսական գրաքննության զոհ դառնան: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց «ՌոսԿոմՍվոբոդա» ռուսական հասարակական նախագծ առաջատար իրավաբան Սարգիս Դարբինյանը: Նրա կարծիքով, համացանցում հասանելիության ազատության սահմանափակումներն անհիմն են եւ պետք է վիճարկվեն:
Ռոսկոմնադզորի արգելված կայքերի ռեեստրում արդեն ավելի քան 300 հազար ցանցային ռեսուրս կա: Կոնկրետ բովանդակության համար արգելված կայքերի թիվը, սակայն, մեծ չէ: Դրանց մեծ մասը փակվել է այն պատճառով, դրանք եղել են նույն IP-հասցեների վրա, ինչ արգելված կայքերը:
Արգելված կայքերի հասանելիությունն արգելափակում են նաեւ համացանցի օպերատորներ «Ռոստելեկոմ»-ն ու «Բիլայն»-ը: Իրավաբանի խոսքով, ստացվում է, որ այլ երկրների օգտատերերը նույնպես իրենց վրա զգում են ռուսական գրաքննության խնդիրները:
Ներկայում, ըստ Դարբինյանի, Ռուսաստանում առցանց-պոկերի կայքերի եւ դեղատների փակման մասին օրինագիծ են պատրաստում: Հարցին, արդյո՞ք դա կապված է լիցենզիայի բացակայության հետ, Դարբինյանը պատասխանեց. «Պարզապես մարդիկ ցանկանում են լիցենզիա տրամադրել եւ դրա շնորհիվ գումար վաստակել»:
Արգելք է սպառնում նաեւ այն կայքերին, որոնք «սեւ» ներկրմամբ ապրանքներ են վաճառում: Ապրանքների թափանցիկ փաստաթղթավորման անհրաժեշտության մասին նկատառմանը Դարբինյանը պատասխանեց. «Մենք զբաղվում ենք ցանցային ռեսուրսների պաշտպանությամբ՝ անկախ պետական մարմինների հետ նրանց իրավահարաբերություններից»:

Армянские пользователи интернета не должны становиться  жертвами российской цензуры. Об этом заявил  корреспонденту Новости Армении – NEWS.am ведущий юрист российского общественного проекта «РосКомСвобода» Саркис Дарбинян. По его мнению, ограничения в свободе доступа к интернету необоснованные и должны оспариваться.
В реестр запрещённых сайтов Роскомнадзора попало уже более 300 тысяч сетевых ресурсов. Сайтов, запрещённых именно за содержание,  собственно немного. Большую часть закрывали только потому, что они находились на тех же IP-адресах, что и запрещённые сайты, добавил он. «А протокол IPv4, которым пользует более 95% Рунета, позволяет повесить на один IP хоть тысячу сайтов. Но Роскомнадзор не обращает на это внимания», - добавил юрист.
Доступ к запрещённым сайтом блокируют и оператор магистральных каналов интернета – «Ростелеком» и «Билайн». Получается, что пользователи других стран испытывают на себе проблемы российской цензуры, заявил он.
Сейчас, добавил Дарбинян, в России готовится  законопроект о закрытии онлайн-покерных сайтов и аптек. На вопрос, не связано ил это с отсутствием лицензий, Дарбинян ответил: «Люди просто хотят выдавать лицензии и желать на этом деньги».
Запрещение грозит и сайтам, продающим товары «серого» импорта. На замечание о необходимости прозрачной документации по товарам Дарбинян ответил: «Мы занимаемся защитами сетевых ресурсов вне зависимости от их правоотношений с госорганами».