Բելգիայից ժամանած պատգամավորների պատվիրակությանը զարմացրել է Հայաստանում ու Լեռնային Ղարաբաղում հակաադրբեջանական քարոզչության բացակայությունը: Այդ մասին սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ խորհրդարանում լրագրողներին հայտնել է Բրյուսելի խորհրդարանի պատգամավոր Սիմոնա Զյուսքինդը՝ մեկնաբանելով բելգիացի խորհրդարանականների պատվիրակության՝ Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցի արդյունքները:
«Մենք զարմացանք ՝ տեսնելով, որ այստեղ հակառակորդի նկատմամբ ատելություն չի քարոզվում ՝ հատկապես իմանալով, թե ինչպես են քաղաքացիական հասարակությանը վերաբերվում Ադրբեջանի իշխանությունները: Մեզ համար իհարկե դժվար կլինի իրավիճակը համեմատել Ադրբեջանի հետ (պաշտոնական Բաքուն արգելել է պատգամավորների մուտքը ՝ Լեռնային Ղարաբաղ կատարած նրանց այցից հետո –խմբ.): Այդուհանդերձ, մենք գիտենք, որ Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության զգալի մասը բոլորովին չի կիսում իշխանությունների դիրքորոշումը»,- նկատել է Զյուսքինդը:
Սա չի նշանակում, որ պետք է շեշտել մի կողմի գերազանցությունը մյուսի նկատմամբ: Հակառակը ՝ պետք է փորձել բոլոր հնարավոր ճանապարհներով պահպանել Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի հասարակությունների միջեւ կապերը: «Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչպես կարելի է նպաստել երկխոսությանը »,- հայտարարել է նա:
Ինչպես հայտարարել է Բրյուսելի խորհրդարանի պատգամավոր Անդրե դե Բյուսը ՝ պատգամավորներն, այնուամենայնիվ, պատրաստ են հնարավորության դեպքում այցելել նաեւ Ադրբեջան, որպեսզի այնտեղ նույնպես տեսնեն հասարակության կյանքը ու ավելի լավ հասկանան, թե ինչ միջոցներով է հնարավոր հաշտեցում ապահովել: «Կողք կողքի խաղաղ ապրելը մարդկանց գլխավոր խնդիրն է»,- հավելել է նա:

Делегацию депутатов из Бельгии удивило отсутствие антиазербайджанской пропаганды в Армении и Нагорном Карабахе. Об этом заявила журналистам в парламенте Армении 12 сентября депутат Брюссельского парламента Симона Зюскинд, комментируя итоги поездки бельгийской парламентской делегации в Нагорный Карабах.
«Мы были удивлены, увидев, что здесь не пропагандируется ненависть к противнику – особенно зная, как относятся к гражданскому обществу власти Азербайджана. Нам, конечно, трудно будет сравнить ситуацию с Азербайджаном (официальный Баку закрыл депутатам въезд после поездки в Карабах – прим. ред). Тем не менее, мы знаем, что немалая часть гражданского общества в Азербайджане совершенно не разделяет позицию властей», - заметила Зюскинд.
Это не значит, что нужно подчёркивать превосходство одной стороны над другой. Напротив, нужно попытаться всеми возможными путями поддержать контакты между обществом Армении, Нагорного Карабаха, Азербайджана. «Мы должны понять, как можно способствовать диалогу», - заявила она.
Как заявил депутат Брюссельского парламента Андре де Бюс, депутаты, тем не менее, готовы при возможности побывать и в Азербайджане, чтобы и там по возможности увидеть жизнь общества и лучше понять, какими средствами можно найти примирение. «Мирно жить рядом – главная задача людей», - добавил он.