Ֆրանսիացի լրագրող Լինա Դելոուվրեյը հանդես է եկել որպես խայծ «Վաճառքի հանված մարմին» վավերագրական ֆիլմում, որը ցուցադրվել է ֆրանսիական հեռուստաալիքներից մեկում 2009-ին: Նա «Արգումենտի ի ֆակտի» թերթին տված հարցազրույցում պատմել է, որ ինտերնետում հայտարարություն է տվել, որ վաճառում է իր երիկամը:
Հայտարարությանն արձագանքել է Ուկրաինայի բնակիչ Սերգեյը, ով ֆրանսուհուն կապել է իսրայելցի ռուսախոս մի բժշկի հետ, բացատրելով, որ այդ մարդը միջազգային բժշկական խմբի մենեջեր է եւ մարդկային օրգանների փոխպատվաստում է կատարում, հաղորդում է Izrus.co.il-ը:
130 հազար դոլարով լրագրողուհուն խոստացել են վիրահատել: Քանի որ օրգանները կարելի է տալ միայն հարազատներին, լրագրողները կեղծել են փաստաթղթերը: Ֆրանսիացի մի հիվանդ համաձայնել է մասնակից լինել այս խաբեությանը` որպես Լինայի ամուսին: Լինային բացատրել են, որ անալիզների համատեղելիության թեստը, սովորաբար անցկացվում է Իսրայելի հիվանդանոցներում, իսկ վիրահատությունն` Ադրբեջանում, Թուրքիայում, Վրաստանում, Ուկրաինայում եւ Խորվաթիայում:
Օգոստոսի սկզբին Ուկրաինայի ՆԳՆ-ն տեղեկացրել է, որ ձերբակալել է «սեւ տրանսպլանտոլոգների» խմբի 12 անդամների, որոնք մարմնի տարբեր օրգաններ, հիմնականում երիկամներ են «ձեռք բերում» իսրայելցիների եւ Արեւմտյան երկրների քաղաքացիների համար: Խմբի կազմակերպիչը Իսրայելի բնակիչ Կիրիլ Շումանն է եղել, ով նախկինում Իսրայելի հատուկջոկատային է եղել: Վիրահատությունների մեծ մասն իրականացվել է Ադրբեջանում

Французская журналистка Лина Делоуврей выступала в качестве «наживки» при съемках документального фильма «Тело на продажу», который транслировался по одному из французских телеканалов в 2009 году. Она в интервью газеты «Аргументы и факты» рассказала, что разместила объявление о продаже почки в интернете.
На объявление откликнулся Сергей из Украины, который свел ее с русскоязычным врачом из Израиля, объяснив, что этот человек выступает в роли менеджера международной медицинской группы, которая проводит операции по пересадке органов, передает Izrus.co.il.
За $130 тыс. ей обещали провести операцию. Так как органы можно передавать только родственникам, журналисты подделали документы, получив согласие одного французского больного, который был готов принять участие в этой авантюре в качестве мужа Лины. Она рассказала, что анализы на совместимость обычно проводятся в клиниках Израиля или Одессы, а операции проходят в Азербайджане, Турции, Грузии, Украине, Хорватии.
В начале августа МВД Украины сообщило о задержании 12 участников группы «черных трансплантологов», якобы «добывавших» органы, в основном почки, для израильтян и граждан других стран Запада. Организатором группы выступал гражданин Израиля Кирилл Шульман, якобы являющийся бывшим бойцом израильского спецназа. Большая часть операций проводилась в Азербайджане.