Facebook–ը Գերմանիայի արդարադատության նախարարության հետ միասին մտադիր է պայքարել սոցցանցում այլատյաց ու ռասիստական տրամադրությունների դեմ, հայտնում է Gazeta–ն ՝ վկայակոչելով Wall Street Journal–ը։
Մերձավոր արեւելքից ու Աֆրիկայից դեպի Գերմանիա զանգվածային ներգաղթի կապակցությամբ Facebook սոցցանցը հեղեղվել է ռասիստական ու այլատյաց բնույթի մեկնաբանություններով։ Շատ օգտատերեր նաեւ քննադատում են երկրի տարածք օտարերկրացիների ազատ մուտքի հարցում Գերմանիայի վարած քաղաքականությունը։ Այս կապակցությամբ արդարադատության նախարար Հայկո Մաասը Facebook –ի ներկայացուցիչների հետ պայմանավորվել է հատուկ խումբ ստեղծել, որը կնույնականացնի հակաօրինական մեկնաբանությունները ու կհեռացնի դրանք։
Փախստականների հասցեին տհաճ մեկնաբանությունների հեռացման գործընթացը արագացնելու նպատակով Facebook –ը նաեւ ֆինանսական աջակցություն կցուցաբերի այն կազմակերպություններին, որոնք տեղեկություններ են հավաքում հակաիրավական կոնտենտին ներկայացվող բողոքների մասին։

Facebook совместно с Министерством юстиции Германии будет бороться с ксенофобскими и расистскими настроениями в социальной сети, сообщает Gazeta со ссылкой на Wall Street Journal.
В связи с массовой иммиграцией граждан из стран Ближнего Востока и Африки в Германию, в социальной сети Facebook произошел всплеск комментариев расистского и ксенофобского характера. Также многие пользователи осуждают политику Германию, касающуюся свободного въезда иностранцев на территорию страны. В связи с этим министр юстиции Хайко Маас договорился с представителями Facebook о создании особой группы, которая будет идентифицировать противозаконные комментарии и удалять их.
Также Facebook окажет финансовую поддержку организациям, собирающим информацию о жалобах на противоправный контент, чтобы ускорить процесс удаления нелицеприятных комментариев в адрес беженцев.