Facebook սոցիալական ցանցը սկսել է ստեղծել «Դուր չի գալիս» կոճակը, այս մասին ցանցի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգն է պատմել  Կալիֆորնիայում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում։ «Տարիներ շարունակ մարդիկ խնդրում էին ստեղծել «Dislike» կոճակ։ Վերջապես մենք ձեզ լսեցինք, մենք հիմա աշխատում ենք այդ ուղղությամբ ու կառաջարկենք մի բան, որը համապատասխանում է օգտատերերի զգալի մասին կարիքներին»,– մեջբերում է նա խոսքերը Bloomberg–ը։
«Like» կոճակը հայտնվել է 2009 թ.։ Այդ գաղափարի իրականացումը տեւել է երկու տարի։
Facebook–ը երկար ժամանակ դեմ էր «Dislike» կոճակի ստեղծմանը, քանի որ դա կարող էր դանդաղեցնել տեղեկությունների փոխանակությունը ու սադրել բացասական մթնոլորտ։ Ենթադրվում էր, որ բացասական վերաբերմունքը կարելի է արտահայտել մեկնաբանությունների միջոցով։ Ցուկերբերգը հայտարարում էր, որ չի ուզում ամբողջ ցանցը վերածել «կողմ» կամ «դեմ» քվեարկության ֆորումի, հայտնում է «Վեդոմոստին»։
Բայցեւայնպես սոցցանցի ստեղծողները եկան այն եզրակացության, որ կարեւոր է օգտատերերին հնարավորություն տալ արտահայտել իրենց սրտացավ վերաբերմունքը աշխարհում կատարվող իրադարձությունների նկատմամբ։ Ընկերությունը արդեն սկսել է մշակել «Dislike» կոճակի այլընտրանքը։

Социальная сеть Facebook работает над созданием кнопки «Не нравится», рассказал ее основатель Марк Цукерберг на пресс-конференции в Калифорнии. «На протяжении многих лет люди просили разработать кнопку «Не нравится». Наконец, мы вас услышали, мы работаем над этим и предложим нечто, что будет соответствовать нуждам значительной части сообщества», - приводит его слова Bloomberg.
Кнопка «Нравится» появилась в 2009 г. Реализация этой идеи заняла два года.
Facebook долгое время выступал против создания кнопки «Не нравится», поскольку это могло замедлить обмен информацией и спровоцировать нагнетание негативных эмоций. Предполагалось, что отрицательное отношение можно выразить через комментарии. Цукерберг заявлял, что не хотел бы превратить сеть в форум для голосования «за» или «против», передает «Ведомости»
В то же время создатели социальной сети посчитали, что важно дать пользователям возможность выразить сочувствие к происходящему в мире. Компания уже приступила к разработке альтернативы кнопке «Нравится».