Օգոստոսի 26-ին եւ 27-ին հանրապետության ողջ տարածքում եղանակը պայմանավորված կլինի ներզանգվածային անկայունությամբ. հատկապես օրվա երկրորդ կեսին եւ գիշերը հանրապետության շրջանների մեծ մասում սպասվում է անձրեւ եւ ամպրոպ։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեղեկություններ տրամադրեց «Հայպետհիդրոմետ»-ի օդերեւութաբանական կանխատեսումների բաժնի պետ Գագիկ Սուրենյանը։
«Ինչ վերաբերում է օդի ջերմային ֆոնին, ապա դրա վրա մեծ ազդեցություն են ունեցել հյուսիս-արեւմուտքից թափանցած օդային ուժեղ հոսանքները, ինչով էլ պայմանավորված առաջիկա երկու օրերին հով եղանակը կպահպանվի»,- նշեց Գագիկ Սուրենյանը։
Նա նաեւ տեղեկացրեց, որ Երեւանում եւ Արարատյան դաշտավայրում ցերեկային ժամերին սպասվում է մինչեւ +32 աստիճան տաքություն։ «Սկսած օգոստոսի 28-ից՝ ցիկլոնը հանրապետության տարածքից կհեռանա՝ իր տեղը զիջելով տաք օդային հոսանքներին, ինչով պայմանավորված, տեղումները հանրապետությունում կդադարեն եւ ջերմաստիճանը կբարձրանա 2-4 աստիճանով»,- ամփոփեց օթերեւութաբանը։

В Армении в период с 26 и 27 августа в Армении ожидается нестабильная погода. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил начальник отдела метеорологических прогнозов Армгидромет Гагик Суренян, добавив, что во второй половине дня и ночью в большинстве областей Армении ожидаются дождь и гроза.
«Что касается температурного фона, то на него в большей степени окажут влияние сильные воздушные потоки с северо-запада, чем и будет обусловлена прохладная погода в ближайшие два дня», - отметил Суренян. По его словам, в Ереване и Араратской долине днем ожидается до + 32 градусов по Цельсию. «Начиная с 28 августа циклон уйдет с территории республики, уступив место теплым потокам воздуха, что приведет к повышению температуры на 2-4 градуса», - отметил специалист.