Ռուսական արտադրության Sukhoi Superjet 100 ինքնաթիռը ժամանել է Իտալիա, որտեղ մի շարք փորձարկումներ է անցնելու, աղմուկի եւ էլեկտրամագնիսական դաշտի մակարդակը որոշելու համար: Այդ մասին հաղորդել է «Սուխոյ քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Հաղորդագրության մեջ ասված է, որ Sukhoi Superjet 100-ի արտոնագրման ծրագիրը հաջողությամբ է ընթանում: Այսօրվա դրությամբ արտոնագրված թռիչքային փորձերին մասնակցող երեք ինքնաթիռները 800 թռիչք են կատարել՝ մոտ 2 հազար ժամ անցկացնելով օդում: Դա արտոնագրման ծրագրի 70 տոկոսն է:
Sukhoi Superjet 100 ծրագիրը ենթադրում է մոտ 1000 ինքնաթիռների արտադրություն, որոնք ուղղվելու են միջազգային շուկաներ: Տարեվերջին ընկերությունն առաջին երկու օդանավերը կհանձնի «Արմավիա» եւ «Աէրոֆլոտ» ընկերություններին: Ինքնաթիռները նախատեսված են 78-98 ուղեւորների համար:

Самолет российского производства «Sukhoi Superjet 100» прилетел в Италию, где пройдет ряд испытаний, в частности, на определение уровня шума и мощности электромагнитного поля. Об этом сообщили в пресс-службе компании «Гражданские самолеты Сухого» (ГСС)
В заявлении ГСС говорится, что программа сертификации «Sukhoi Superjet 100» проходит успешно. На сегодняшний день три самолета, принимающие участие в программе сертификационных летных испытаний, выполнили более 800 полетов, налетав в общей сложности свыше 2 тысяч летных часов. Это около 70 процентов от общего объема сертификационной программы.
Проект «Sukhoi Superjet 100» предполагает производство до 1000 самолетов, которые будут ориентированы, главным образом, на международные рынки. Сейчас у ГСС есть более 160 твердых контрактов на поставки «Sukhoi Superjet 100».
К концу нынешнего года ГСС поставят первые два лайнера заказчикам – российскому «Аэрофлоту» и армянской «Armavia».
Региональный самолет «Sukhoi Superjet 100», рассчитанный на 78-98 пассажиров, рекламируется как главное достижение российского авиапрома в сфере гражданской техники.