Օգոստոսի 28-ին Հայաստանում պաշտոնապես բացվում է սիրողական որսի սեզոնը։ Արդեն հրապարակված է բնապահպանության նախարարի հրամանը, ըստ որի օգոստոսի 28-ից կարելի է որսալ լոր, ոսկեգույն մեղվակեր, աղավնիների, կտցարների, արտույտների, սարյակների, կեռնեխների որոշ տեսակներ։ Սեպտեմբերի 15-ից սկսվում է ջրլող թռչունների որսաշրջանը, նոյեմբերի 1-ից՝ վայրի խոզինը, նապաստակինը, քարակաքավինը, նոյեմբերի 15-ից՝ աղվեսինը, կզաքիսինը, գայլինը, շնագայլինը։
Սովորաբար սիրողական որսի սեզոնի սկիզբը օգոստոսի նախավերջին շաբաթ օրն է։ Այդ կանոնը գործում է դեռ խորհրդային տարիներից։ Սակայն այս տարի բնապահպանության նախարարությունը 1 շաբաթով հետաձգեց որսաշրջանի սկիզբը, ինչը շատ հազվադեպ է պատահում։ Ինչպես NEWS.am-ին ասացին նախարարությունից՝ դա կատարվել է կենդանաբանության ինստիտուտի եզրակացությունը հաշվի առնելով։ Իսկ ինստիտուտի լաբորատորիայի վարիչ Մամիկոն Ղասաբյանը NEWS.am-ի հետ հեռախոսազրույցում նշեց, որ իրենց եզրակացության հիմքում այս տարվա գարնան եւ ամռան սկզբի առատ անձեւներն էին, որը համընկավ լորի ձվադրման ժամանակաշրջանի հետ։ Անձրեւների հետեւանքով լորի ձուն փչացել է, սակայն այդ թռչուններն ունեն երկրորդ անգամ ձվադրելու ֆիզիոլոգիական հատկություն։ «Եթե որսի սեզոնը բացվեր 1 շաբաթ առաջ, ապա մեծ կորուստ կունենայինք։ Որորդները կխփեին ծնողներին, իսկ ձագերը, որ դեռ փոքր են, կսատկեին»,- բացատրեց Մ. Ղասաբյանը։ Նրա տեղեկացմամբ, երբ մի քանի տարի առաջ որսաշրջանը 1 շաբաթով շուտ սկսելու թույլտվություն տրվեց (այսինքն՝ օգոստոսի առաջին կեսում), մեր կենդանական աշխարհը դրանից լրջորեն տուժեց։ Բացի այդ՝ Մ. Ղասաբյանը կարծում է, որ փետրվարի վերջից որսաշրջանը պետք է փակվի, որպեսզի կենդանական աշխարհը նորմալ վերարտադրման հնարավորություն ունենա։
Հայաստանի որսորդների և ձկնորսների միավորման գործադիր տնօրեն Վարդգես Խաչատրյանի տեղեկացմամբ՝ որսորդների միությունը որսաշրջանում որսի ընդհանուր արտոնագիր ստանալու համար բնապահպանության նախարարությանը վճարում է 5000 դրամ (12-13 դոլար): Ընդ որում` նախորդ տարի այն արժեր 4000 դրամ (մոտ 10 դոլար): Այդ թույլտվությունը չի ներառում միայն նապաստակներին ու քարակաքավներին, քանի որ դրանց որսի թույլտվությունը ամեն տարի չէ, որ տրվում է: 1 հատ նապաստակի որս անելու թույլտվությունն արժե 800 դրամ ( մոտ 2 դոլար), բայց առավելագույնը կարելի է որսալ 2 նապաստակ: Քարակաքավինը` 500 դրամ է (մոտ 12.5 դոլար), առավելագույնը կարելի է որսալ 3 քարակաքավ:

В Армении с 28 августа сезон любительской охоты официально открыт. Уже опубликован приказ министра охраны природы, согласно которому с 28 августа можно охотиться на перепела, золотистого пчелоеда, голубей, жаворонка, скворца, некоторых видов дроздов. С 15 сентября начинается сезон охоты на водоплавающих птиц, с 1 ноября – на кабана, зайца, куропатку, с 15 ноября – на лисиц, куниц, волков, шакалов.
Обычно началом сезона любительской охоты бывает предпоследняя суббота августа. Это правило действует еще с советских времен. Однако в этом году Министерство охраны природы на 1 неделю отсрочило начало сезона охоты, что бывает крайне редко. Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в министерстве по охране природы, это было сделано с учетом заключение института зоологии.
Заведующий лабораторией института Мамикон Касабян в телефонной беседе с корреспондентом Новости Армении -NEWS.am отметил, что в основе их заключения лежали обильные дожди весной и в начале лета этого года, которые совпали с периодом кладки яиц у перепела. Из-за дождей яйца перепела испортились, однако у этих птиц есть физиологическая способность класть яйца во второй раз. «Если бы сезон охоты открылся неделю назад, то у нас была бы большая потеря. Охотники убили бы родителей, а детеныши, которые еще маленькие, сдохли бы», – объяснил Гасабян. По его словам, когда несколько лет назад было дано разрешение начать сезон на 1 неделю охоты раньше (то есть в первой половине августа), наш животный мир сильно пострадал. Кроме того, Гасабян считает, что в конце февраля нужно закрыть сезон охоты, чтобы у животного мира была возможность для нормального воспроизводства.
Исполнительный директор Союза охотников и рыболовов Армении Вардгес Хачатрян сообщил, что для получения общей лицензии на охоту в сезон охоты Союз охотников платит Министерству охраны природы 5000ов драм ($12-13). Причем в прошлом году эта сумма составляла 4000 драмов (около $10). Это разрешение не включает только зайцев и куропаток, так как разрешение на их охоту дается не каждый год. Разрешение на убийство одного зайца стоит 800 драмов (около $2), но можно поймать максимум 2 зайца. Разрешение на охоту на одну куропатки стоит 5000 драмов (около $12,5), но лимит на их убийство – 3 шт.