Վերջին ժամանակներս տեղի ունեցան ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների վրա ստվեր գցող մի շարք իրադարձություններ, հայտնում է թուրքական ТРТ-ն՝ վկայակոչելով ամերիկյան կառավարության իր աղբյուրները։
Այդ իրադարձությունների շարքում աղբյուրը նշում է Իրանի տեսակետների նկատմամբլ Թուրքիայի աջակցությունը՝ Թեհրանի դեմ ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների ընդունման հարցով։
«Թուրք-ամերիկյան հարբերություններում անհարթությունները շտկվեցին թուրքական պատվիրակության՝ Վաշինգտոն կատարած այցի ժամանակ։ Ամերիկյան ղեկավարությունը հասկացնել տվեց, որ ռազմական ոլորտին վերաբերող շատ հարցեր Թուրքիան պետք է քննարկի ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների հետ։ Այժմ Անկարան Կոնգրեսի հետ երկխոսության մեջ կմտնի ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության հարցով»,- կարծում է TRT-ն։
TRT-ի դիվանագիտական աղբյուրները նաեւ նշել են, որ ընթացիկ տարվա նոյեմբերին ԱՄՆ Սենատի կազմի 1/3-ը կփոխվի եւ Վաշինգտոնը զբաղված կլինի 2011 թվականի ընտրություններով, հետեւաբար Ցեղասպանության մասին բանաձեւը Կոնգրեսի կողմից չի քննարկվի։ Նույն աղբյուրները ուշադրություն են դարձնում այն բանին, որ հայկական ու հունական լոբբիին կարող է միանալ նաեւ հրեականը։
Թուրքիայի ԱԳ նախարարի օգնական Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուի գլխավորած պատվիրակության կողմից վարած բանակցությունների ժամանակ մանրամասնորեն քննարկվել էին նաեւ Իրանին, Իրաքին, Իսրայելին, Աֆղանստանին, ահաբեկչության դեմ պայքարին, Բալկանյան թերակղզուն, Կիպրոսին, ԵՄ-ին, ՆԱՏՕ-ին, թուրք-հայկական փոխհարաբերություններին առնչվող հարցեր։

В последнее время произошло несколько событий, бросивших тень на отношения Турции и США, сообщает ТРТ со ссылкой на свои дипломатические источники в американском правительстве.
Среди этих событий источник указывает факт поддержки Турцией позиции Ирана во время принятия в СБ ООН резолюции о санкциях против Тегерана. Существенный ущерб американо-турецким отношениям, согласно источнику, нанес также инцидент с турецким кораблем «Мави Мармара».
«Недоразумения, возникшие в турецко-американских отношениях, были устранены во время визита турецкой делегации в Вашингтон. Американское руководство дало понять, что многие вопросы, и, прежде всего, свои требования, касающиеся военной сферы, Турция должна обсудить с представителями Конгресса США. Теперь Анкара будет вступать в диалог с Конгрессом и не только по вопросу  резолюций о Геноциде армян», - считает TRT.
Диписточники TRT также сообщили, что в ноябре текущего года состав одной трети Сената США изменится и Вашингтон будет занят выборами, следовательно, до января 2011 года резолюция о Геноциде не будет рассмотрена Конгрессом. Те же источники обращают внимание на то, что к армянским и греческим лобби может присоединиться и еврейское, подчеркивая при этом, что в позициях разных ветвей еврейского лобби существуют расхождения, и что посол Синирлиоглу провел встречи с некоторыми из их представителей. «Возможно, с еврейским лобби будет установлена связь и во время заседания Генассамблеи ООН»,- отмечает TRT.
На переговорах, проведенных делегацией во главе с советником МИД Турции Феридуном Синирлиоглу, детально были обсуждены также вопросы Ирана, Ирака, Израиля, Афганистана, борьбы с терроризмом, Балканского полуострова, Кипра, ЕС, НАТО, турецко-армянских взаимоотношений и другие не менее важные вопросы.