Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիեւը քննադատել է հայկական կողմին՝ մեղադրելով «թուլություն ցուցաբերելու» մեջ, որ երկարաձգել է Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի գործողության ժամկետը:
Ադրբեջանցի պաշտոնյայի կարծիքով, Հայաստանի իշխանության ներկայացուցիչների բոլոր հայտարարությունները, թե Ռուսաստանը պատերազմի վերսկսման դեպքում կօգնի իրենց, կրում են «քաղաքական հոգեբանական բնույթ»:
Միաժամանակ Աբիեւը սկսել է գովերգել ռազմական այն օգնությունը, որի վերաբերյալ համաձայնագիրը կնքվել է Աբդուլլահ Գյուլի Բաքու կատարած այցի ընթացքում: Նա նաեւ խուսափողաբար է պատասխանել Գաբալայի ռադիոլոկացիոն կայանի վարձակալման երկարացման վերաբերյալ հարցին, նշելով, որ այդ մասին խոսելը դեռ վաղ է:
Նախօրեին ռազմակայանի վերաբերյալ կտրուկ հայտարարություններ էր արել նաեւ Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Բահար Մուրադովան՝ Ռուսաստանին մեղադրելով «օկուպանտ-երկրին զինելու մեջ»:
Ուշագրավ է, որ ադրբեջանցի պաշտոնյաները Ռուսաստանի դեմ քննադատության ալիք են բարձրացրել Դմիտրի մեդվեդեւի Բաքու կատարելիք այցի նախօրեին:

Azerbaijani Defense Minister Safar Abiyev slammed the Armenian side and tried to accuse it of “weakness” regarding prolongation of Russian base’s deployment in Armenia.
The Azeri official considers that all statements on Russia’s military assistance in case of war voiced by the Armenian authorities are of “political and psychological essence”.
Simultaneously, Abiyev started crowing over military assistance, which he considers, is provided under the agreement signed between Baku and Ankara during Turkish President Abdullah Gul’s recent visit to Azerbaijan.
Yesterday Azerbaijani Vice-Speaker Bahar Muradova also criticized the agreement, accusing Russia of arming a “country-invader”.
Interestingly, Azerbaijani officials started criticizing Russia for its strategic partnership with Armenia on the threshold of Dmitry Medvedev’s visit to Azerbaijan scheduled for September 2-3. Obviously their regular attempts pursue a goal to get Russian President’s statements comforting Azerbaijani society.
A protocol signed by Russia and Armenia in August prolongs deployment of Russian base in Armenia until 2044.The treaty is not only to protect Russia’s geopolitical interests but to ensure Armenia’s security.