ՀԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցման հետ կապված հարցեր են քննարկվել այսօր՝ հոկտեմբերի 27-ին, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ ՀՀ նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նախագահ Ադոլֆ Բիրկհոֆերի հանդիպման ժամանակ: Վերջինս Հայաստան է եկել՝ մասնակցելու ՀՀ նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի (ԱԷԱԽ) հերթական՝ 14-րդ նիստին:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Սերժ Սարգսյանը եւ Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նախագահն անդրադարձել են ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ իրականացված ծրագրային աշխատանքներին, ատոմային էլեկտրակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրով նախատեսված միջոցառումներին, նաեւ՝ ՀԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցման հետ կապված հարցերին, ԱԷՄԳ-ի հետ համագործակցությանը, այդ թվում՝ «ՕՍԱՐՏ» առաքելության շրջանակներում:
Հանդիպումից հետո Սերժ Սարգսյանը ԱԷԱԽ նախագահ Ադոլֆ Բիրկհոֆերի հետ Կառավարության ընդունելությունների տանը մասնակցել է Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նիստին եւ հանդես եկել բացման խոսքով:
Նիստի օրակարգի շրջանակներում «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Մ. Վարդանյանը Խորհրդի անդամներին ներկայացրել է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի գործունեությունը:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի նախագահ Ա. Մարտիրոսյանը զեկուցել է Հայաստանի միջուկային անվտանգությունը կարգավորող մարմնի հաշվետվությունը 2013-2015թթ. ժամանակահատվածի համար, որից հետո տեղի են ունեցել ներկայացված զեկույցների վերաբերյալ քննարկումներ:

Президент Армении Серж Саргсян 27 октября в Доме приемов правительства встретился с председателем Совета по безопасности атомной энергетики при президенте Адольфом Биркхоффером, который прибыл в Армению для участия в очередном, 14-м заседании Совета по безопасности атомной энергетики при президенте РА.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, президент Республики и председатель Совета по безопасности атомной энергетики коснулись программных работ, осуществленных в направлении повышения уровня безопасности Армянской АЭС, мероприятий, предусмотренных программой продления срока эксплуатации второго энергоблока атомной электростанции, а также вопросов, связанных со строительством нового энергоблока Армянской АЭС, сотрудничеством с МАГАТЭ, в том числе в рамках миссии «ОСАРТ».
После встречи президент Серж Саргсян вместе с председателем Совета по безопасности атомной энергетики Адольфом Биркхоффером принял участие в заседании Совета по безопасности атомной энергетики и выступил со вступительной речью.
В рамках повестки дня заседания исполняющий обязанности генерального директора ЗАО «Армянская АЭС» М.Варданян представил членам Совета деятельность Армянской атомной электростанции.
Председатель Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности при Правительстве РА А.Мартиросян представил отчет регулирующего органа ядерной безопасности Армении за период 2013-2015гг, после чего состоялись обсуждения по представленным докладам.