Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Իսմայիլ Ալփեր Ջոշքունը խուսափել է պատասխանել Հայաստանի ու Ղարաբաղի գնդակոծությունների ժամանակ թուրքական զենքի օգտագործման մասին հարցին:
«Ազերի Փրես» գործակալությանը տված հարցազրույցում պատասխանելով թուրքական զենքի գործածման մասին հարցին՝ դեսպանը փորձել է պատասխանատվությունը հեռացնել իրենցից՝ հայտարարելով, թե «եթե Հայաստանը խոսում է զենքի մասին, թող ավելի լավ է հիշի 200 մլն դոլար արժողությամբ պայմանագրերը, որոնք վերջերս է ստորագրել՝ սպառազինման համակարգեր ձեռք բերելու նպատակով»:
Նրա խոսքով, միջազգային հասարակայնությունը պետք է տեսնի, որ սա սառեցված հակամարտություն չէ, այլ սխալ, որը ցանկացած պահի կարող է լուրջ խնդիրներ ստեղծել տարածաշրջանում:
«Որքան էլ Հայաստանը հակառակը պնդի՝ Թուրքական հանրապետությունը պատրաստ է իր ավանդն ունենալ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում: Այս հարցում մենք լիովին համերաշխ ենք Ադրբեջանի հետ, այդպես կլինի նաեւ հետագայում»,- հայտարարել է դեսպանը:

Turkey's Ambassador to Azerbaijan Ismayil Alper Coskun ducked the question on the use of Turkish weapons while shelling Armenia and Karabakh.
Asked about the use of weapons in an interview with APA agency, he gave a surprise answer: “if Armenia speaks about the armament, let it look at the contracts $200 mln that it concluded recently, and the weapons systems it plans to purchase”.
In his view the whole international community should see that this is not a frozen conflict, but a lasting mistake that can lead to bigger problems at any time in the region.
“Though Armenia claims otherwise, the Republic of Turkey is ready to contribute to a peaceful settlement of the conflict with a serious and constructive responsibility. In this regard, our solidarity with Azerbaijan is full and will last,” he added.