Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Իսմայիլ Ալփեր Ջոշքունը խուսափել է պատասխանել Հայաստանի ու Ղարաբաղի գնդակոծությունների ժամանակ թուրքական զենքի օգտագործման մասին հարցին:
«Ազերի Փրես» գործակալությանը տված հարցազրույցում պատասխանելով թուրքական զենքի գործածման մասին հարցին՝ դեսպանը փորձել է պատասխանատվությունը հեռացնել իրենցից՝ հայտարարելով, թե «եթե Հայաստանը խոսում է զենքի մասին, թող ավելի լավ է հիշի 200 մլն դոլար արժողությամբ պայմանագրերը, որոնք վերջերս է ստորագրել՝ սպառազինման համակարգեր ձեռք բերելու նպատակով»:
Նրա խոսքով, միջազգային հասարակայնությունը պետք է տեսնի, որ սա սառեցված հակամարտություն չէ, այլ սխալ, որը ցանկացած պահի կարող է լուրջ խնդիրներ ստեղծել տարածաշրջանում:
«Որքան էլ Հայաստանը հակառակը պնդի՝ Թուրքական հանրապետությունը պատրաստ է իր ավանդն ունենալ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում: Այս հարցում մենք լիովին համերաշխ ենք Ադրբեջանի հետ, այդպես կլինի նաեւ հետագայում»,- հայտարարել է դեսպանը:

Посол Турции в Азербайджане Исмаил Алпер Джошкун уклонился от ответа на вопрос об использовании турецкого вооружения при обстреле Армении и Карабаха.
В интервью АПА посол, отвечая на вопрос об использовании турецкого вооружения, попытался переложить ответственность с больной головы на здоровую, заявив, что «если Армения ведет разговор о вооружении, пусть посмотрит на недавно подписанные ею контракты в 200 миллионов долларов, на системы вооружения, которые она планирует приобрести».
По его словам, международная общественность должна увидеть, что это не замороженный конфликт, а ошибка, которая в любой момент может привести к более серьезным проблемам в регионе.
«Сколько бы Армения не заявляла обратное, Турецкая Республика готова внести свой вклад в мирное урегулирование конфликта. Мы полностью солидарны с Азербайджаном по этому вопросу, так будет и в дальнейшем», - заявил посол.