Իրանն ակտիվացնում է Հայաստանի հետ հարաբերությունները՝ ելնելով տնտեսական նկատառումներից: Այս մասին «Al Monitor»-ում հրապարակված հոդվածում գրել է իրանցի լրագրող Ալիռեզա Ռամեզանին:
Հեղինակը հիշեցրել է, որ հոկտեմբերի 14-ին միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրի ստորագրումից հետո Թեհրանն օգտվեց իր դեմ սահմանված պատժամիջոցները թեթեւացնելու հնարավորությունից, որպեսզի առաջին փոխնախագահ Էսհաք Ջահանգիրիին ուղարկի Հայաստան՝ երկկողմ տնտեսական հարաբերություններն ընդլայնելու համար:
«Ըստ Ջահանգիրիի՝ իրանցի ամենից ազդեցիկ պաշտոնատար անձի, որը Երեւան է այցելում 2011 թվականից, Հայաստանը ԵՏՄ անդամ միակ պետությունն է, որն Իրանի հետ սահման ունի եւ որը կարող է «իրանական ապրանքների համար դարպաս դառնալ»՝ դեպի Եվրասիայի եւ Եվրոպայի 5 միլիարդանոց շուկա դուրս գալու համար: Իրանն ու Հայաստանն արդեն համաձայնագրեր են ստորագրել որոնք տարիներ շարունակ պահպանում են երկու երկրների սերտ հարաբերությունները: Օրինակ՝ Հայաստանն Իրանին գազի դիմաց էլեկտրականությամբ է ապահովում»,- նշված է Ռամեզանիի հոդվածում:
Հոդվածագրի համաձայն, գործարքը կշարունակվի հետագա 15 տարիներին: «Հարկ է նկատել, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ Հայաստանի քաղաքական վեճերը Վրաստանին եւ Իրանին դարձրել են երկրի էներգետիկ կարիքները բավարարելու լավագույն տարբերակը»,- ընդգծել է լրագրողը:

Iran is stepping up relations with Armenia for economic reasons, Iranian journalist Alireza Ramezani writes in his article published in Al Monitor.
On October 14, Tehran took the opportunity of sanctions relief following the nuclear deal signed in July to send First Vice President Eshaq Jahangiri to Armenia with the view of expanding bilateral economic relations.
“Armenia is the sole Eurasian Economic Union member state that shares a land border with Iran, and could thus be a “gateway for Iranian goods” to the 5 billion-strong markets of Eurasia and Europe, according to Jahangiri, the most senior Iranian official to have visited Yerevan since 2011. Iran and Armenia have already signed agreements that could keep their ties close for years. For instance, Armenia is providing Iran with electricity in exchange for natural gas imports,” the article reads.
The transaction will continue for the next 15 years,
“It should be noted that Armenia’s political disputes with Azerbaijan and Turkey have left it with Georgia and Iran as the best options for meeting its energy needs,” the journalist writes.