Իրանի իշխանությունները մեծապես շահագրգռված են Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի ընդլայնմամբ։ Այդ մասին ասել է է Հայաստանում Իրանի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ հանդիպմանը:
Վարչապետը շնորհավորել է պարոն Սաջադիին դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ եւ համոզմունք հայտնել, որ նրա ակտիվ գործունեությունը կնպաստի երկու երկրների ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանը, քաղաքական, տնտեսական եւ հումանիտար ոլորտներում հայ-իրանական փոխգործակցության հետագա զարգացմանն ու խորացմանը: Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորել է տնտեսության տարբեր ճյուղերում կապերի ընդլայնումը եւ համոզմունք հայտնել, որ Հայաստանի եւ Իրանի կառավարությունների սերտ փոխգործակցությունը, նախորդ ամիս տեղի ունեցած ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրիի  պաշտոնական այցը ՀՀ եւ երկու երկրներում անցկացված գործարար համաժողովները նոր թափ կհաղորդեն համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Դեսպան Սաջադին վարչապետ Աբրահամյանին է փոխանցել ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրիի ջերմ ողջույններն ու նշել, որ պատրաստ է իր ակտիվ աշխատանքով ջանքեր ներդնել Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման համար: Դեսպանը բարձր է գնահատել վարչապետ Աբրահամյանի գործուն մասնակցությունը հայ-իրանական տնտեսական փոխգործակցության խորացման հարցում եւ վստահություն հայտնել, որ առաջիկայում այդ ուղղությամբ կգրանցվեն մեծ հաջողություններ: Սեյեդ Քազեմ Սաջադին ընդգծել է, որ դրանում մեծապես շահագրգիռ են նաեւ Իրանի իշխանությունները:
Այնուհետեւ զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական համատեղ տնտեսական ծրագրերի իրականացմանն առնչվող մի շարք հարցեր:

YEREVAN. - Authorities of Iran are interested in expanding their economic ties with Armenia, Iran’s new Ambassador to Armenia Seyyed Kazem Sajjad said today at a meeting with the Armenian PM Hovik Abrahamyan.
The PM congratulated the Ambassador on his appointment and expressed conviction that his activity will contribute to the further enhancement of ties between the two countries and nations. Abrahamyan underscored the importance of expanding the ties in different sectors and expressed conviction that the close cooperation of the Armenian and Iranian Embassies will give a new impetus to the implementation of joint projects. He also pointed out to the visit of the first Vice-President of Iran Eshaq Jahangiri to Armenia last month and the business forums held in both countries.
Ambassador Sajjad said he is ready to make active efforts for the development and enhancement of ties between the two countries. The Ambassador highly appreciated Abrahamyan’s active participation in the enhancement of Armenian-Iranian economic ties and expressed conviction that serious success will soon be achieved in that field. Iran’s authorities are also interested in this, the Ambassador said.