Հայաստանն, անկասկած, եվրոպական երկիր է։ Հայաստանը մեծ մարդկային կապիտալ ունի, որը կարող է մոտ լինել Եվրոպային, այդ թվում Շվեդիային։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանում Շվեդիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Մարտեն Էնբերգը անկեղծորեն ցանկացավ Եվրամիության հետ նոր փաստաթղթի շուտափույթ ստորագրում՝ ընդգծելով մեր երկրի կարեւորությունը Եվրոպայի համար եւ պատմեց շվեդական ամանորյա ավանդույթների մասին։
2015-ի դեկտեմբերի 7-ին Բրյուսելում Հայաստանն ու Եվրամիությունը բանակցություններ սկսեցին երկկողմ հարաբերությունների խորացման նոր իրավական շրջանակների շուրջ։ Ի՞նչ սպասումներ ունեք նշված բանակցություններից։ Կողմերին կհաջողվի՞ թերթել 2013-ից առաջացած անորոշությունների էջը։
Դա իհարկե, հենց այն է, ինչ մենք ուզում ենք Մենք ուզում ենք համագործակցության պաշտոնական շրջանակ, եւ դա այն է, ինչ մենք սպասում ենք այդ բանակցություններից։ Այսպես կոչված «ճանապարհային քարտեզը» հետագա համագործակցության համար։ Դա շատ դրական երեւույթ է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Եվրամիության համար։
Որքա՞ն արագ տեղի կունենան բանակցությունները նոր համաձայնագրի ստորագրման շուրջ։
Անհնար է ասել, մենք դա չգիտենք, բայց քանի որ, ինչպես գիտեք, մենք բանակցությունների մեծ մասն անցկացրել ենք մինչ այդ՝ Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ժամանակ, ապա կարծում եմ, մենք կկարողանանք օգտագործել այդ տեքստի մեծ մասը։ Սակայն, մենք ստիպված ենք փոփոխել որոշակի դրույթներ՝ հաշվի առնելով Հայաստանի նոր միջազգային պարտավորությունները։
Ինչո՞վ է Հայաստանը հետաքրքիր ու կարեւոր Եվրոպայի համար։
Հայաստանը շատ յուրահատուկ աշխարհագրական դիրք ունի։ Նա գտնվում է Եվրոպայի համար հետաքրքրություն ներկայացնող շատ երկրների միջեւ։ Սակայն Հայաստանն ինքն ունի շատ հետաքրքիր առանձնահատկություններ։ Հայաստանն, անկասկած, եվրոպական երկիր է։ Հայաստանն ունի մեծ մարդկային կապիտալ ու ներուժ, որը կարող է մոտ լինել Եվրպային, այդ թվում Շվեդիային։ Մենք արդեն Հայաստանի հետ համագործակցության մեծ փորձ ունենք։ Օրինակ, մոտ 12 հազար հայեր են ապրում Շվեդիայում։ Նրանք բավական դրական ներդրում ունեն երկրի հասարակական կյանքում։ Հայաստանն ու Շվեդիան քաղաքական հարաբերությունների բավական բարձր մակարդակ ունեն, հետեւաբար Հայաստանը կարեւոր է շատ պատճառներով։ Հայաստանը մեր ներուժ ունի, որը մենք դեռեւս չենք իրականացրել, եւ Շրջանակային համաձայնագիրը կօգնի անել դա։
Ինչո՞վ են առանձնանում շվեդական Ամանորի առանձնահատկությունները։
Մեզ համար ամենակարեւոր տոնակատարությունը Սուրբ Ծնունդն է։ Շվեդիայում Սուրբ Ծնունդը նշում են դեկտեմբերի 24-ին, դա ընտանեկան տոն է։ Մենք պատրաստում ենք շվեդական ավանդական սուրբծննդյան ճաշ կամ ընթրիք, որը կոչվում է Սմորգասբուրգ (Smörgåsbord)։ Այն ներառում է մարինացված ծովատառեխ, հատուկ սուրբծննդյան խոզապուխտ, ձկնային կերակուրներ, մսային կերակուրներ, փոքրիկ նրբերշիկներ։ Շվեդիայում Սուրբ Ծննդյան տոներին ավանդաբար Jansson’s Temptation անունով հատուկ կերակուրն են մատուցում։ Այն պատրաստվում է կտրատած կարտոֆիլից՝ անձրուկով ու սերուցքով։ Մենք, իհարկե, զարդարում ենք տոնածառը, նվերները դնում ենք նրա տակ եւ Սանտա Կլաուսը գալիս է, որպեսզի նվերներ բաժանի երեխաներին։ Հետո մենք տոնական եղեւնու մոտ երգում ենք ավանդական ուրախ Սուրբծննդյան երգեր։
Ի՞նչ կցանկանայիք հայ ժողովրդին։
Ես կցանկանայի ամենայն բարիք, բարեկեցություն, խաղաղություն հարեւանների հետ։ Ով կցանկանայի, որ Նոր տարում Հայաստանը ստորագրեր Եվրամիության հետ նոր փաստաթուղթը։

Армения, несомненно, европейская страна. У Армении большой человеческий капитал, который может быть близок к Европе, в том числе Швеции. В интервью Новости Армении – NEWS.am Временный поверенный в делах Королевства Швеция в Армении Мартен Энберг искренне пожелал скорейшего подписания нового документа с Европейским союзом, подчеркнул важность нашей страны для Европы и рассказал о шведских новогодних традициях:
7 декабря 2015 года в Брюсселе Армения и Европейский союз начали переговоры относительного новых правовых рамок для углубления двусторонних отношений. Какие у Вас ожидания в связи с отмеченными переговорами? Удастся ли сторонам перелистать страницу неопределенностей, открывшуюся в 2013 году?
Это, конечно, абсолютно то, чего мы хотим. Мы хотим формальных рамок для сотрудничества. И это то, что я ожидаю от этих переговоров. Так называемая «дорожная карта» для будущего сотрудничества. Это будет очень положительным явлением как для Армении, так и Европейского союза.
Насколько быстро пройдут переговоры вокруг заключения нового Соглашения?
Мы, конечно, этого не знаем. Это невозможно сказать. Но поскольку, как Вы знаете, мы провели большую часть переговоров до этого – переговоры вокруг Соглашения об ассоциации, эти переговоры были завершены, надеемся, что сможем использовать большую часть текста. Но, конечно же, мы вынуждены изменить определенные положения, согласно новым международным обязательствам Армении.
Чем Армения интересна и важна для Европы?
У Армении очень специфическое географическое расположение. Она находится между многими странами, представляющими интерес для Европы. Но у Армении самой есть очень много интересных особенностей. Армения, несомненно, европейская страна. У Армении большой человеческий капитал и потенциал, который может быть близок к Европе, в том числе Швеции. У нас уже накопился большой положительный опыт сотрудничества с Арменией. Например, приблизительно 12 тысяч человек армянского происхождения проживают в Швеции. Они вносят довольно положительный вклад в общественную жизнь страны. Армения и Швеция сохраняют очень высокий уровень политических взаимоотношений. Поэтому Армения важна по многим причинам. У Армении огромный потенциал, который мы все еще не реализовали, и Рамочное соглашение поможет сделать это.
Какими особенностями выделяются шведские новогодние традиции?
Для нас самым важным празднованием является Рождество. И в Швеции Рождество отмечается 24 декабря. Это семейный праздник. Мы готовим шведский традиционный Рождественский ланч или ужин, называется он Сморгасбурд (Smörgåsbord) – маринованная сельдь, специальная Рождественская ветчина, рыбные блюда, мясные блюда, маленькие сосиски. На Рождество в Швеции традиционно подают блюдо под названием «Jansson’s Temptation» – это нарезанный запеченный картофель с анчоусами и сливками.
Мы, конечно же, украшаем Рождественскую елку, кладем все подарки под нее, и Санта Клаус приходит, чтобы раздать подарки детям. Затем мы поем традиционные веселые Рождественские песни вокруг праздничной елки.
Что бы Вы пожелали армянскому народу?
Я бы пожелал вам всего наилучшего, благополучия, мира с соседями. И я бы пожелал вам в Новом году подписать новый документ с Европейским союзом.