Վիկտոր Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանում 2015.թ-ի ընթացքում հայտնաբերվել են նոր տիրույթներ, որտեղ աստղերը երիտասարդ են կամ նոր են առաջանում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց աստղադիտարանի տնօրեն Հայկ Հարությունյանը՝ ամփոփելով նախորդ տարվա կատարած աշխատանքը:
«Մեր աստղադիտարանում կատարվել են հետազոտություններ աստղառաջացման նոր տիրույթների հայտնաբերման ուղղությամբ, այսինքն այն տեղերը, որտեղ աստղերը դեռ շատ երիտասարդ են կամ նոր են առաջանում: Այս աստղերից մեծ քանակությամբ շիթեր են առաջանում, որը շատ կարեւոր է՝ հասկանալու համար, թե ինչ ուղղությամբ է գնում զարգացումը: Զարգացման ճանապարհը հասկանալու համար մենք նաեւ անկայուն աստղերն են ուսումնասիրել, որոնք բռնկվում են, փոփոխվում են»,- ասաց Հայկ Հարությունյանը:
Աստղադիտարանի կարեւորագույն ձեռքբերումը, ըստ Հարությունյանի, երկու մեծ դիտակների վերանորոգումն ու արդիականացումն է, որովհետեւ երկար տարիներ ցանկություն կար՝ դրանք վերաշահագործելու, սակայն ֆինանսական միջոցները չէին հերիքում:
«Նախորդ տարի Բյուրականի աստղադիտարանում բացվեց նաեւ Տարածաշրջանային աստղագիտական կենտրոնի գրասենյակը, ինչը կարեւոր է աստղադիտարանի միջազգային ճանաչման համար: Այս պահին կենտրոնին միացել են Իրանը, Հայաստանը, Վրաստանը: Պատմության մեջ առաջին անգամ մենք բանակցություններ ենք սկսել եվրոպական աստղադիտարանների հետ՝ միավորվելու կամ նրանց հետ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու համար»,- նշեց Հայկ Հարությունյանը:
Ինչ վերաբերում է այցելուներին, նախորդ տարում ավելի քան 70 գիտնական է այցելել աստղադիտարան՝ գիտաժողովների մասնակցելու կամ այնտեղից ուսումնասիրություններ կատարելու նպատակով:
«Այցելուների թիվն էլ մի քանի հազարի է հասնում: Մարդիկ խմբերով գալիս են փոքր դիտակից դիտումներ անելու համար»,- հավելեց աստղադիտարանի տնօրենը:

In 2015, the Byurakan Astrophysical Observatory—named after Victor Ambartsumian—of Armenia discovered new domains, where the stars are either young or are just emerging.
Observatory Director Haik Harutyunian told the aforementioned to Armenian News-NEWS.am, as he summed up their activities in the year past.
“To understand the way of development, we also studied the unstable stars which burst into flame, [and] change,” Harutyunian added.
As per the scientist, the greatest achievement of the observatory was the restoration and modernization of its two large telescopes because for many years there was a wish to operate them again, but the respective financial resources were insufficient.
“Last year, office of the Regional Astronomical Center also opened at Byurakan Observatory,” Haik Harutyunian noted. “At this moment, Iran, Armenia, [and] Georgia have joined the center.
“For the first time in [the observatory’s] history, we have started talks with European observatories, to join, or carry out joint projects with them.”
As per Harutyunian, over 70 scientists visited the observatory last year, to either participate in conferences or conduct research there.
“And the number of visitors reaches several thousand,” the observatory director added. “People come in groups, to look from the small telescope.”