Մունի անունով 3-ամյա շլդիկ կատուն Հովսեփյանների ընտանիքի անդամն է դարձել այն բանից հետո, երբ նրանց դուստրը` երկու ամսական ձագին փրկել է ձմռան ցրտին դրսում սառչելուց:
«Անին դուրս էր եկել, շենքի բակում տեսել էր փիսոյին: Աչքերը, լքված, խեղճացած հայացքը գրավել էին Անիին, գրկած բերել էր տուն»,- NEWS.am-ի հետ զրույցում պատմեց Անիի մայրը՝ Ալենուշ Հովսեփյանը:
Մունին աչքի շլությունից բացի այլ առողջական խնդիրներ չի ունեցել: Ընտանիքն այնքան է սիրել կատվին, որ շուտով սկսել է չնկատել նրա աչքերի թերությունը, որոշ ժամանակ անց Մունին ինքն էլ հարմարվեց իր շլության հետ։
«Իրեն տարանք բժշկի, ստուգեցինք, հետո տանը տաք տեղ տվեցինք: Առաջին մի քանի օրերին հոգնած էր երեւի, անընդհատ քնում էր: Հետո կամաց-կամաց աշխուժացավ: Երբ շատ փոքր էր, շլդիկությունը խանգարում էր: Հետո հետզհետե համակերպվեց: Հիմա անգամ լավ ճանճ է որսում, դիպուկ բռնում է: Միայն թերանում է մուկ բռնելիս: Վազում է հետեւից, բայց գործնականում չի կարողանում»,- պատմեց տիկին Ալենուշը:
Ավելին, աչքերի այդ առանձնահատկությունը դարձավ Մունիի այցեքարտը ու նրան հռչակ բերեց։ Մունին մեծ թվով երկրպագուներ ունի ամբողջ աշխարհում, նրա Instagram–ի էջին հետեւում են հազարավոր բաժանորդներ ու նրա լուսանկարների ու տեսանյութերի տակ սիրո խոստովանություններ թողնում։ Շլդիկ կատվի մասին գրել են համաշխարհային առաջատար պարբերականները, ինչից հետո նա իսկական աստղ է դարձել։
Ընտանիքը, որտեղ նա ապրում է, նախկինում էլ ընտանի կենդանիներ են ունեցել, բոլորն էլ առողջ։ Բայց Մունին ամենախելացին է, հանգիստն ու լսողը։ Խնամակալները կարծում են, որ Մունին հենց այնպես չի հասել նման «հաջողության»։ Սա լավ օրինակ կարող է ծառայել բոլոր նրանց համար, ովքեր անտարբեր են իրենց կողքին ապրող ու օգնության կարիք ունեցող կենդանիների նկատմամբ։

The three-year-old crossed-eyed cat Muni became the family member of the Hovsepyans, when their daughter saved the two-month kitten from winter frost.
“Ani went out to the yard and saw a kitten which was crying. She felt sorry for it and brought the kitten home,” Ani’s mother, Alenush Hosepyan, told Armenian News – NEWS.am correspondent.
But for her crossed eyes, Muni is totally healthy. And the girl and her parents no longer notice the fact that her eyes look at different sides. “We took her to a vet, checked and then gave her a warm place in the house. The first several days she was perhaps tired and constantly slept. Then she gradually revived. When Muni was little, squinting disturbed her. But later she got used and now she’s good at catching flies. She's only lazy about catching mice: she runs after them but can’t catch,” Alenush said.
The peculiarity of Muni's eyes has become her visit card, making her a celebrity. She has a great number of fans worldwide: thousands of subscribers follow her Instagram page, leaving love confessions under her photos and videos. Famous world media outlets also wrote about Muni. The cat with an unusual look has indeed become a star.
The Hovsepyans took care of pets before as well, but Muni is the smartest, the calmest and the most obedient of all of their pets. The owners think Muni achieved this kind of “success” for a reason. This may serve as a good example for all those who are indifferent to the animals which live nearby and need help.