ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Բեռնար Ֆասիեն հստակ նշել է, թե շփման գիծը սահման չէ, NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Հանրապետական կուսակցության խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով Ստեփանակերտում Ֆասիեի արած հայտարարությունը, թե հատելով Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի զինված ուժերի շփման գիծը, միջնորդներն ուզում են ընդգծել, որ դա սահման չէ:
«Իհարկե, շփման գիծը սահման չէ, քանի որ դրանցից այն կողմ եւս Լեռնային Ղարաբաղի տարածքներն են՝ պարզապես զավթված Ադրբեջանի կողմից: Ակնհայտ է, որ ԼՂՀ տարածքի մի մասը չի կարող բաժանվել մյուսից սահմանով»,- նկատել է Շարմազանովը: Նա նաեւ չի բացառել հնարավորությունը, որ ֆրանսիացի համանախագահը դիվանագիտական լեզվով ակնարկել է, որ վաղ, թե` ուշ, Ադրբեջանի զավթած տարածքները պետք է վերադարձվեն Լեռնային Ղարաբաղին:
Նշենք, որ այս օրերին Մինսկի միջնորդները գտնվում են տարածաշրջանում: Նրանք արդեն հանդիպել են Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարության հետ, հատել շփման գիծը, իսկ այսօր ժամանել են Երեւան, որտեղ հանդիպել են Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Էդուարդ Նալբանդյանին:

French Co-Chair of the OSCE Minsk Group Bernard Fassier rightly observed that the contact line is not a border, Eduard Sharmazanov, Press Secretary of the Republican Party of Armenia (RPA) parliamentary faction, told NEWS.am. Mr. Fassiers’ statement means that, while crossing the contact line, the mediators underlined it was not the border.
“Of course, the contact line is not the border, as Nagorno-Karabakh territory is on the opposite side as well, but that territory is occupied by Azerbaijan,” Sharmazanov said. He does not rule out that the French Co-Chair diplomatically hinted that the Azerbaijan-occupied territories must sooner or later be retuned to Nagorno-Karabakh.
The OSCE Minsk Group Co-Chairs have already held meetings with Azerbaijani and Nagorno-Karabakh leaders, crossed the contact line between the Nagorno-Karabakh and Azerbaijani armed forces and arrived in Yerevan. The mediators have already held a meeting with RA Foreign Minister Edward Nalbandian.