Վերջին 10 օրում Թուրքիայի պետական կառույցների ու մասնավոր ընկերությունների հազարավոր կայքեր աննախադեպ կիբերհարձակման թիրախում են հայտնվել։
Ինչպես գրել է թուրքական Diken պարբերականը, Թուրքիայի պետական կառույցներին պատկանող բոլոր կայքերի դեմ կիբերհարձակումը տեղափոխվել է նաեւ բանկային ու խոշոր առեւտրային ընկերությունների կայքեր։
Թուրքիայի Garanti bank, Zirrat bank, Is bank եւ այլ բանկերի կայքերը, մոբայլ հավելվածները, բանկոմատները խափանվել են կիբերհաձումների հետեւանքով։
Թուրքիայում այս կիբերհարձակումների հետեւում փորձում են կասկածել Ռուսաստանին, սակայն Anonymous-ի տարածած հայտարարությունը կարծես վերջ է դրել կասկածներին։ Anonymous-ը հայտարարել էր, թե Թուրքիան նավթ է գնում «Իսլամական պետությունից», որի համար իրենք հարձակում են իրականացնելու Թուրքիայի դեմ։

In the past ten days, thousands of websites of state-run institutions and private companies in Turkey have become the target of unprecedented cyberattacks.
The cyberattacks against all websites of the country’s state-run agencies have moved also on to the websites of banks and major commercial companies, reported Diken website of Turkey.
As a result of these cyberattacks, the websites, mobile apps, and automated teller machines (ATMs) of several banks in Turkey were compromised.
Even though Turkey had initially suspected Russia of being behind these cyberattacks—and in reprisal for Turkey’s recent downing of a Russian warplane—, the statement released by Anonymous, a loosely associated international network of activists and hacktivists, seems to have put an end this suspicion.
Anonymous announced that Turkey buys oil from the Islamic State of Iraq and Syria (ISIS) terrorist group, and that is why they will carry out cyberattacks against this country.