Հայաստան արդեն Իրանից գիդեր են գալիս վերապատրաստման համար: Այդ մասին դեկտեմբերի 25-ին լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը:
Նա հիշեցրել է, որ 2013-ին Հայաստանում Զբոսաշրջային գիդերի համաշխարհային ֆեդերացիայի (WFTGA) միջազգային կրթական կենտրոն է բացվել, աշխարհում նման 3 կենտրոն կա ընդամենը (մյուս երկուսը Մալազիայում եւ Կիպրոսում են):
Հայաստանի մասնագետներն արդեն վաղուց են օգտվում կենտրոնի հնարավորություններից, իսկ 2015-ին առաջին անգամ այնտեղ օտարերկրյա մասնագետներ են դասընթաց անցել` իրանցի գործընկերներ, հավելել է Ապրեսյանը:
Ավելին` այս տարի Հայաստանի զբոսաշրջային օպերատորների միությունը, որը WFTGA-ի անդամ է, մասնակցել է Եվրոպական համանման ասոցիացիայի ֆորումին եւ այնտեղ խոստումնալից համաձայնություն է ձեռք բերեկ եվրոպացի, այդ թվում նաեւ` ռուսաստանցի գործընկերների ներգրավման վերաբերյալ:

В Армению на переподготовку уже приезжают гиды из Ирана. Об этом заявил журналистам 25 декабря начальник управления туризма Минэкономики Армении Мехак Апресян.
Он напомнил, что в 2013 г в Армении был открыт международный образовательный центр Всемирной федерации ассоциаций туристических гидов (WFTGA) – один из всего 3 в мире (два других – в Малайзии и на Кипре).
Специалисты из Армении пользуются возможностям центра уже давно, а в 2015 г там впервые прошли курс специалисты из-за рубежа – иранские коллеги, добавил Апресян.
Более того, в этом году гильдия туроператоров Армении, входящая в WFTGA, приняла участие в форуме аналогичной Европейской ассоциации и достигла там многообещающего соглашения о привлечении европейских, в том числе российских партнёров.