Սոցցանցերից օգտատերերի կախման աստիճանը կարելի է որոշել այն պատճառներով, որոնք մարդկանց ստիպում են շփվել այդ ձեւաչափով: Հետազոտության նման արդյունքներ են ներկայացրել Օհայոյի գիտնականները՝ վերլուծելով Facebook-ի ավելի քան 300 երկրպագուների վարքագիծը, հայտնում է ScienceDaily–ը:
Որքան շատ են մարդիկ օգտագործում սոցցանցերն իրենց նպատակներին հասնելու համար, այդքան ավելի շատ կախում են ունենում դրանցից, ասումէ Աքրոն քաղաքի համալսարանի դոցենտ Էմբեր ֆերրիսը: Այս առումով առավել խոցելի են նրանք, ովքեր այդ նույն Facebook –ը օգտագործում են նոր մարդկանց հետ ծանոթանալու նպատակով: Չնայած այդ կախումը համարժեք չէ թմրամոլությանը, հայտնում է RG-ը:
Կախման առաջացումը պայմանավորող գործոնները բացահայտելու համար ֆերրիսն ու իր գործընկերը՝ Էրին Հոլլենբոն ուսումնասիրել են Facebook –ի 18-68 տարեկան 301 օգտատերերի, որոնք սոցցանցերում ամսական առնվազն մեկ անգամ փոստեր են տեղադրում: Նրանք հայտնաբերել են, որ շատերը Facebook –ը օգտագործում են իրենք իրենց ավելի լավ հասկանալու համար, դրա համար մարդիկ ձգտում են նոր ընկերներ ձեռք բերել ու նվաճել նրանց ուշադրույթւոնը: Նման օգտատերերը սովորաբար ավելի ցածր ինքնագնահատական ունեն, քան մյուսները:
«Նրանք կարող են հաղորդագրություններ տեղադրել այն մասին, թե ինչպես են մարզասրահ գնացել, ինչ խնդիրներ են ունեցել, կամ էլ իրենց դիրքորոշումն արտահայտել որեւէ քաղաքական հարցի շուրջ: Բայց միաժամանակ նրանք սպասում են իրենց ընկերների արձագանքին, ոպեսզի իրենք իրենց ավելի լավ հասկանան,- հավաստիացնում է Ֆերրիսը,- Որոշ օգտատերեր ուսումնասիրում են, թե ինչպես են ուրիշները հաղթահարում այն խնդիրները, որոնք նման են իրենց սեփական խնդիրներին, ու հասկանում, թե ինչ մոտեցում կարելի է ցուցաբերել այլ կաեւոր ու բարդ իրավիճակում»:
Կախման մյուս նշանները կապակցված են տեղեկություններ կամ զվարճանք ստանալու պահանջի հետ: Օրինակ, ոմանք միայն սոցցանցերի միջոցով են իմանում որեւէ լոկալ միջոցառման՝ փառատոնի, ցուցահանդեսի, համերգի մասին: Սա նույնպես վկայում է սոցցանցերով չափից շատ հրապուրված լինելու մասին:

Степень зависимости пользователей от социальных сетей можно определить по причинам, которые заставляют людей общаться в таком формате. Таковы результаты исследования ученых из Огайо (США), проанализировавших поведение более 300 поклонников Facebook, сообщает ScienceDaily.
Чем больше люди используют социальные сети для достижения своих целей, тем больше они становятся зависимы от них, говорит доцент университета города Акрон Эмбер Феррис. Наиболее уязвимы в этом плане те, кто использует тот же Facebook, чтобы познакомиться с новыми людьми. Впрочем, эта зависимость не является эквивалентом наркомании, передает RG.
Для выявления факторов, определяющих возникновение зависимости, Феррис и ее коллега из университета города Кент Эрин Холленбо изучали 301 пользователя Facebook в возрасте от 18 до 68, которые размещают посты в соцсети как минимум раз в месяц. Они обнаружили, что многие используют Facebook как способ лучше понять себя, для этого люди стараются завести новых друзей и завоевать их внимание. Такие пользователи имеют в среднем более низкую самооценку, чем окружающие.
«Они могут постить сообщения о том, как сходили в спортзал, рассказывают, с чем им пришлось столкнуться или выражают позицию по какому-то политическому вопросу. Но при этом они ждут обратной связи от своих друзей в Facebook друзей, чтобы лучше понять себя, - утверждает Феррис. - Некоторые пользователи наблюдают, как другие справляются с проблемами, похожими на их собственные, и получают идеи о том, как подойти к другим важным и сложным ситуациям».
Другие признаки Facebook-зависимости связаны с потребностями пользователей в получении информации или развлечений. Например, некоторые люди узнают о каких-то локальных мероприятиях (фестивалях, выставках и так далее) только благодаря социальным сетям. Это тоже говорит о чрезмерном погружении в социальные сети.