Իրանի խորհրդարանական ընտրություններում ռեկորդային թվով թեկնածուներ են գրացվել, շուրջ 12 հազար:
«Ավելի քան 12 հազար թեկնածու է գրանցվել, որոնք կպայքարեն խորհրդարանական ընտրություններում»,-ասված է Press TV հեռուստաալիքի հաղորդագրությունում, որը լուսաբանում է երկրի խորհրդարանի (Մեջլիս) նախընտրական արշավը: «Կանայք կազմում են գրանցված թեկնածուների 11 տոկոսը»,-նշում է հեռուստաալիքը:
2012-ի ընտրությունենրում գրանցվել էր 5450 թեկնածու, որոնցից ընտրություններին մասնակցելու թույլտվություն էր ստացել 3323-ը: Քվեարկության արդյունքում 9 կին էր ընտրվել խորհրդարանում, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»:
Իրանի խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան 2016-ի փետրվարի 26-ին: Նոր խորհրդարանը կունենան 290 պատգամավոր: Խորհրդարանը կընտրվի 4 տարով:

Рекордное число кандидатов, около 12 тысяч, зарегистрировались для участия в предстоящих парламентских выборах в Иране.
«Более 12 тысяч претендентов зарегистрировались, чтобы бороться на парламентских выборах», — говорится в субботнем сообщении телеканала Press TV, который освещает предвыборную гонку в меджлис (парламент) страны.
«Женщины составляют 11% от тех, кто зарегистрировался», — отмечает телеканал.
На прошлых выборах 2012 года было 5405 зарегистрированных кандидатов, из них к выборам были допущены 3323 человека. По итогам голосования девять женщин были избраны в депутаты, передает РИА Новости.
Выборы в законодательный орган Ирана намечены на 26 февраля 2016 года. В новом парламенте будут 290 депутатов, которые будут осуществлять свои полномочия четыре года.