Վլադիկավկազի ահաբեկչության ժամանակ մահացած Հայաստանի քաղաքացի, Գյումրիի 34-մայ բնակիչ Արսեն Էլբակյանի դիակի տեղափոխումն ընթացքի մեջ է։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Հարավային դաշնային շրջանում Հայաստանի Գլխավոր հյուպատոս Արարատ Գոմցյանը։ Նրա խոսքով, այդ հարցում ոչ մի դժվարություն չի կարող լինել։
«Ներկայումս արվում է հնարավոր ամեն բան, որպեսզի որքան հնարավոր է շուտ, մեր հայրենակցի մարմինը հասցվի Հայաստան»,- նշեց նա։
Հարցին, թե ինչպե՞ս է ահաբեկչության ժամանակ վիրավորված մյուս հայերի վիճակը, Գոմցյանը պատասխանեց, որ նրանց ընդհանուր թիվը հասնում է 8-ի։ Նշենք, որ վիրավորների թվում է նաեւ զոհված Արսեն Էլբակյանի եղբայրը՝ Արթուր Էլբակյանը։ «Վիրավորների վիճակը ծանր է, բայց ոչ՝ ծայրահեղ։ Նրանք բժշկական օգնություն են ստանում, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում»,- ամփոփեց հյուպատոսը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, սեպտեմբերի 9-ին Վլադիկավկազում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը խլել էր 17 մարդու կյանք՝ չհաշված ահաբեկիչ-մահապարտին։ Նրանց թվում են Վրաստանի, Հայաստանի եւ Ուկրաինայի քաղաքացիներ։

Процесс перевозки тела погибшего во время теракта во Владикавказе гражданина Армении, 34-летнего жителя Гюмри Арсена Элбакяна находится в процессе. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил Генеральный консул Армении в Южном федеральном округе Арарат Гомцян. По его словам, никаких трудностей не предвидится.
«В настоящий момент делается все возможное для того, чтобы как можно быстрее доставить тело нашего соотечественника на родину. Здесь есть определенные нюансы, но трудностей быть не должно», - отметил он.
Отвечая на вопрос о том, каково состояние раненных в результате теракта лиц армянской национальности, Гомцян проинформировал, что их общее число достигает 8 человек. Отметим, что среди раненных числится также брат погибшего Арсена Элбакяна – Артур Элбакян. «Состояние раненных тяжелое, но не критическое. Они своевременно получают необходимую медицинскую помощь, их жизни ничего не угрожает», - резюмировал консул.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, по последним данным, взрыв во Владикавказе 9 сентября унес жизни 17 человек, не считая террориста-смертника. Среди них - граждане Грузии, Армении и Украины.