Վլադիկավկազի ահաբեկչության ժամանակ մահացած Հայաստանի քաղաքացի, Գյումրիի 34-մայ բնակիչ Արսեն Էլբակյանի դիակի տեղափոխումն ընթացքի մեջ է։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Հարավային դաշնային շրջանում Հայաստանի Գլխավոր հյուպատոս Արարատ Գոմցյանը։ Նրա խոսքով, այդ հարցում ոչ մի դժվարություն չի կարող լինել։
«Ներկայումս արվում է հնարավոր ամեն բան, որպեսզի որքան հնարավոր է շուտ, մեր հայրենակցի մարմինը հասցվի Հայաստան»,- նշեց նա։
Հարցին, թե ինչպե՞ս է ահաբեկչության ժամանակ վիրավորված մյուս հայերի վիճակը, Գոմցյանը պատասխանեց, որ նրանց ընդհանուր թիվը հասնում է 8-ի։ Նշենք, որ վիրավորների թվում է նաեւ զոհված Արսեն Էլբակյանի եղբայրը՝ Արթուր Էլբակյանը։ «Վիրավորների վիճակը ծանր է, բայց ոչ՝ ծայրահեղ։ Նրանք բժշկական օգնություն են ստանում, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում»,- ամփոփեց հյուպատոսը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, սեպտեմբերի 9-ին Վլադիկավկազում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը խլել էր 17 մարդու կյանք՝ չհաշված ահաբեկիչ-մահապարտին։ Նրանց թվում են Վրաստանի, Հայաստանի եւ Ուկրաինայի քաղաքացիներ։

The Armenian victim’s body, killed in a terrorist act in Vladikavkaz on September 9, Arsen M. Elbakyan (34), will be brought to Armenia, RA Consul General in Rostov Ararat Gomtsyan informed NEWS.am.
“At the moment we do our best, to bring his body to Armenia,” he said.
As to the health status of the other Armenians injured in the terrorist act, Gomtsyan said the health conditions of 8 injured Armenians are esteemed as grave but not critical. Arsen Elbakyan’s brother, Arthur Elbakyan is also among the injured. They received necessary treatment in hospitals, and there is no threat for life, Gomtsyan said.
On September 9, a suicide bomber arrived at the Vladikavkaz central market in a Volga car stuffed with explosive. According to the latest information, the explosion claimed 17 lives, leaving 137 injured. There are citizens of Armenia, Georgia and Ukraine among the victims.