Իրանի արտգործնախարար Մոհամմեդ Ջավադ Զարիֆը The New York Times-ում լույս տեսած հոդվածում Սաուդյան Արաբիային մեղադրել է միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերած համաձայնագիրը ձախողելու փորձի մեջ։
«Սաուդյան Արաբիան հավանաբար տագնապներ ունի, որ ծխե վարագույրի բացվելը թույլ կտա տեսնել իրական գլոբալ սպառնալիքը, այն է՝ իր կողմից արմատականության ակտիվ ֆինանսավորումը։ Միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերած համաձայնագիրը ձախողելու փորձը եւ տարածաշրջանում լարվածության պահպանման ռազմավարությունը 3 մաս ունի՝ ճնշում գործադրել Արեւմուտքի վրա, Եմենում պատերազմի միջոցով նպաստել տարածաշրջանային անկայունությանը եւ Իրանի դեմ անմիջական սադրանքներ ձեռնարկել»,- գրել է նա, փոխանցում է Gazeta-ն։
Զարիֆը նաեւ նշել է, որ Թեհրանում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանատան վրա հարձակումից հետո Իրանի իշխանությունները Էր Ռիադի հետ երկխոսության հաստատման փորձ են ձեռնարկել։

Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф в опубликованной в The New York Times статье обвинил Саудовскую Аравию в попытке сорвать сделку по ядерной программе страны и втянуть весь регион в противостояние.
«Саудовская Аравия, вероятно, опасается, что удаление дымовой завесы, созданной ядерной проблемой, позволит увидеть настоящую глобальную угрозу: ее активное финансирование экстремизма. Стратегия по срыву ядерного соглашения, а также сохранению — и даже усугублению — напряженности в регионе состоит из трех частей: давление на Запад; содействие региональной нестабильности посредством войны в Йемене и финансирование экстремизма; прямые провокации в отношении Ирана», — написал он, передает Gazeta
Зариф также отметил, что после нападения на посольство Саудовской Аравии в Тегеране, совершенного протестовавшими против казни на территории королевства шиитского богослова Нимра ан-Нимра, иранские власти предпринимали попытки по налаживанию диалога с Эр-Риядом.