Թուրքական իշխանությունների կողմից իրականացվող սահմանադրական բարեփոխումները նախեւառաջ քաղաքական, նոր միայն  բարեփոխման նպատակներ են հետապնդում։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի ղեկավար Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Նրա խոսքով, թուրքական իշխանությունները այսկերպ առաջին հերթին փորձում են իրենց ազդեցությունը տարածել երկրի դատաիրավական համակարգի վրա։ Ինչ վերաբերում է բարեփոխումներին, ապա փորձագետի կարծիքով, դրանք աննշան են։ «Փաստաթղթի ընդունումը ոչինչ չի փոխի Թուրքիայի եւ Եվրամիության հարաբերություններում»,- նկատեց նա՝ ավելացնելով, որ թեեւ ԵՄ-ն ողջունել է փաստաթղթի ընդունումը, սակայն այն անբավարար է համարել։
«Սակայն ինչպիսին էլ լինի հանրաքվեի արդյունքը, քաղաքական իրավիճակը Թուրքիայում կթեժանա։ Իշխանության եւ քեմալականների միջեւ հարաբերությունները կսրվեն ընտրությունների շեմին։ Երկրի քաղաքական շատ ուժեր կշարունակեն պահանջել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ»,- կանխատեսեց Սաֆրաստյանը։
Փորձագետը նաեւ նշեց, որ փաստաթղթի ընդունումը ոչ մի կերպ չի անդրադառնա Երեւանի եւ Անկարայի հարաբերությունների եւ հատկապես Ցեղապանության ճանաչման վրա, ինչպես պնդում են Թուրքիայի որոշ ընդդիմադիր ուժեր։

By implementing constitutional reforms, the Turkish authorities first and foremost pursue political aims rather than reforms as such, Ruben Safrastyan, Director of the Institute of Oriental Studies told NEWS.am.
According top him, the Turkish authorities are thus trying to extend their influence over the country’s judicial system. As regards reforms proper, they are not so substantial. “The adoption of the document will not change anything in the Turkey-EU relations. The EU has stated it welcomes the document, but considers it insufficient,” he said. Safrastyan pointed out that the document provides for certain reforms in the country’s legal system – more rights to employees and gender equality.
“However, whatever the referendum results, the political situation will be worsening in Turkey. The struggle between the incumbent authorities and Kemalists will be getting fierce as the elections draw near. Most of the country’s political forces will go on demanding early parliamentary elections.
As regard the possibility of the document being adopted, the expert pointed out that the number of proponents is increasing as the referendum draws near – this being due to Turkish Premier Recep Erdogan’s charisma.
Safrastyan stressed that the document will not in any way influence Ankara’s policy toward Yerevan nor will it contribute to the admission of the Armenian Genocide, on which some opposition political forces insist.