Իրանի ռազմածովային ուժերը հունվարի 27-ին Օրմուզի ծոցի, Օմանի ծովի եւ Հնդկական օվկիանոսի իրանական ջրերում «Վելայաթ-94» ռազմական մանեւրումներ կանցկացնեն: Ըստ IRNA գործակալության, այս մասին հայտարարել է Իրանի ռազմածովային ուժերի հրամանատար Հաբիբուլլա Սայարին:
ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ, զորավարժությունների նպատակն է՝ աշխարհին ցույց տալ Իրանի հնարավորություններն ու ունակությունները սահմանների անվտանգության եւ ծովային անվտանգության ապահովման հարցում:
Զորավարժությունների շրջանակում նախատեսվում են տակտիկական մանեւրումներ, հրթիռի արձակում, նավերի շքերթ եւ այլն:

Военно-морские силы Ирана 27 января проведут военные маневры «Велаят-94» в территориальных водах ИРИ в Ормузском проливе, Оманском море и Индийском океане, заявил командующий ВМС Ирана Хабибулла Саяри.
«Широкомасштабные военно-морские учения будут проводиться в четыре этапа в акватории площадью три миллиона квадратных километров», — цитирует слова Саяри агентство IRNA, сообщает РИА Новости.
Целью проведения маневров является демонстрация миру возможностей и способности Ирана в обеспечении морской безопасности и безопасности границ.
Военно-морские учения «Велаят-94» предполагают боевое развертывание военных формирований, проведение тактических маневров, запуск ракет и торпед, а также парад кораблей.