Հայաստանի ՏՏ ձեռնարկությունների միությունը 2016թ. ուզում է հանրապետությունում մոտ 90 ինժեներական խմբակ բացել։ Այս մասին հունվարի 27-ին ասել է Հայաստանի ՏՏ ձեռնարկությունների միության տնօրեն Կարեն Վարդանյանը։
Խմբակների ղեկավարությունն իրականացնելու են հայկական ՏՏ ընկերությունները՝ տալով ոլորտի ուղղվածություն՝ ռոբոտաշինություն, 3D-տպիչների դիզայն, ծրագրավորում։ Կառավարությունը կօժանդակի դրանց ստեղծմանը։ Վարդանյանի խոսքով՝ խմբակների մի մասը լինելու է մարզերում։ Եվ հենց այդ պատճառով պետությունը պետք է մտածի, թե ինչպես այնտեղ տանել ՏՏ ընկերությունները եւ նրանց մասնաճյուղերը։
«Կարծում եմ, որ իմաստ ունի նրանց նոր հարկային արտոնություններ առաջարկել, որպեսզի ընկերությունները մարզերում ունենան իրենց ստորաբաժանումները։ Դա կօգնի նոր աշխատատեղեր եւ մարզերում վճարունակության պահանջարկ ստեղծել։ Իզուր չէ, որ ԱՄՆ-ում կարծում են, որ ՏՏ ոլորտում յուրաքանչյուր մեկ աշխատատեղ 8 աշխատատեղ է ստեղծում մյուս ոլորտներում։ Մեր դեպքում դա կարող է լինել 3-4-ը, ինչը նույնպես վատ չէ»,- նշել է Վարդանյանը։

В 2016 году Союз ИТ-предприятий Армении хочет открыть в республике порядка 90 инженерных кружков. Об этом заявил журналистам 27 января председатель Союза ИТ-предприятий республики (UITE) Карен Варданян.
Шефство над кружками будут брать армянские ИТ-компании, придавая им отраслевую направленность (робототехника, дизайн на 3D-принтерах, программирование). Правительство окажет помощь в их создании. По словам Варданяна, немалая часть кружков располагается в регионах. И как раз поэтому государству стоит подумать, как привлечь туда ИТ-компании или филиалы. «Думаю, имеет смысл предложить новые налоговые льготы, чтобы компании размещали в регионах свои подразделения. Это поможет создать новые рабочие места и платежеспособный спрос в регионах. Не зря в США подсчитали, что там каждое рабочее место в ИТ-отрасли создаёт 8 в других отраслях. У нас это может быть 3 – 4, что тоже неплохо», - отметил Варданян.