Պաշտոնական տվյալներով, մայրաքաղաքի բնակարանների գները՝ դրամով արտահայտված, վերջին տարիներին գրեթե չեն փոխվել: Ընդ որում զարմանալի «կայունությամբ» է աչքի ընկել Կենտրոն էլիտար թաղամասի 1 քառ մետրի գինը, որն արդեն մի քանի տարի է չի շեղվում 428 հազար դրամից:
Սակայն Հայաստանի արժութային շուկայում դոլարի ամրապնդումը փոփոխություններ է մտցրել անշարժ գույքի արժեքում: Եթե այդ «կայուն» գները արտահայտենք համաշխարհային արժույթի փոխարժեքով, ապա հստակ նկատելի կդառնա, որ դրանք անկում են ապրել:
Հավելենք, որ ասենք բնակարանի գնորդական պահանջարկում աճով չի գրանցվել: Հակառակը, անված տարված հունվար – սեպտեմբեր ժամանակահատվածի տվյալներով բնակարանների ու առանձնատների առքուվաճառքի գործարքների քանակն ընդհանուր առմամբ հանրապետությունում կրճատվել է: Նկատենք, որ Հայաստանի բնակարանների խոշորագույն շուկան մայրաքաղաքում է:
Այս երեւույթները խնդրել ենք մեկնաբանել Վարդան Ավագյանին՝ Երեւանի կենտրոնում անշարժ գույքի հարցերում մասնագիտացած «Կասկադ ռիելթի» անշարժ գույքի հանրահայտ գրասենյակի տնօրենին: Փորձագետը նշեց, որ 2008-2012 թթ. գնորդական պահանջարկում անկում էր նկատվում: Հետո բնակարանի շուկայում իրավիճակը կայունացել էր ու նույնիսկ գնորդական պահանջարկի աճ էր նկատվել: Բայց այդ դրական տեղաշարժը երկար չի տեւել:
Ինչպես հայտնի է, 2014 թ. դեկտեմբերի 15-ից ( որը պատմության մեջ մտել է որպես «սեւ երկուշաբթի») սկսվել է ռուսական ռուբլու անկումը, ինչը բացատրվում էր նավթի համաշխարհային գների՝ բարելի դիմաց 70 դոլարից ցածր իջնելու ազդեցությամբ: Բայց ի՞նչ առնչություն ունի ռուսական ռուբլու փոխարժեքը Երեւանի էլիտար կենտրոնի բնակարանների գների հետ: Պարզվում է, որ ամենաանմիջական:
Բանն այն է, որ հայաստանյան գնորդներից բացի անշարժ գույք են ձեռք բերում նաեւ մեր սփյուռքի ներկայացուցիչները: Նրանց շրջանում հատկապես մեծ պահանջարկ ունեն քաղաքի էլիտար կենտրոնի բնակարանները: Վարդան Ավագյանի կարծիքով, Երեւանի կենտրոնում բնակարանների գնորդական պահանջարկի զգալի մասը ( մոտավորապես 65-75 տոկոսը) հենց արտաքին պահանջարկով է ներկայացված, որի մոտավորապես կեսը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին:
Ռուսական «սեւ երկուշաբթիի» հետեւանքները, արդեն անցած տարվա գարնանն ազդել էին մեր անշարժ գույքի շուկայի վրա: Մասնավորապես կրճատվել էր Ռուսաստանից բնակարանների պոտենցիալ գնորդների կոնտինգենտը: Այս մասին մասնագետի դատողությունների հիմքում անշարժ գույքի գրասենյակին այդ երկրի գնորդների կողմից ներկայացված դիմումների դինամիկան է:

По официальным данным, цены столичных квартир в драмах практически не изменялись за последние годы. При этом удивительной «стабильностью» отличалась цена 1 квадратного метра элитарного района Кентрон, которая уже несколько лет не отклоняется от планки в 428 тыс. драмов за «квадрат».
Однако укрепление доллара США на валютном рынке Армении внесло свои коррективы в стоимость  недвижимости. «Стабильные» цены, если их перевести по курсу в мировую валюту, уже четко указывают на спад.
Добавим, что покупательский спрос, скажем, на квартиры, ростом не характеризуется. Наоборот, по данным за январь-сентябрь прошлого года, количество сделок по купле-продаже квартир и особняков в целом по республике сократилось. Заметим, что крупнейший рынок квартир в стране – в ее столице.
Прокомментировать эти явления попросили Вардана Авагяна, директора известной риелторской конторы «Каскад риелти», специализирующейся на недвижимости в центре Еревана. Эксперт отметил, что в периоде с 2008 года до 2012 года в покупательском спросе наблюдался спад. Затем ситуация на рынке жилья стабилизировалась, и даже наметился рост покупательского спроса. Но, этот позитив продержался недолго.
Как известно, с 15 декабря 2014 года (вошедшего в историю как «черный понедельник») начался обвал российского рубля, под воздействием падения мировых цен на нефть ниже $70 за баррель. Но, какое отношение имеет курс российского рубля к ценам квартир в элитарном центре Еревана? Оказывается, самое непосредственное.
Дело в том, что помимо местных покупателей, недвижимость приобретают и представители нашей диаспоры. Особенно их привлекает жилье в элитарном центре города. По мнению Вардана Авагяна, значительная часть (примерно 65-75%) покупательского спроса на квартиры в центре Еревана представлена именно внешним спросом, около половины которого приходится на Россию.
Последствия российского «черного понедельника», с лагом по времени, уже весной прошлого года сказались на нашем рынке недвижимости. В частности, сократился контингент потенциальных покупателей жилья из России. Об этом специалист судит, исходя из динамики обращений в риелторскую контору покупателей из этой страны.