Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին օրենքի փոփոխություններով կառավարությունը նախատեսում է ընդլայնել Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի իրավասությունները, ինչպես նաեւ՝ խստացնել մրցակցային կանոնների խախտման տուգանքները։ Հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը այսօր` սեպտեմբերի 15-ին, լրագրողներին տեղեկացրեց, որ Հանձնաժողովը կստանա ստուգումների իրավասություն եւ, ընդհանուր առմամբ, կընդլայնի իր վերահսկողական գործառույթները։ Ինչ վերաբերում է պատժամիջոցներին, ապա դրանք տարբերակվելու են՝ ոմանց համար կխստացվեն, ոմանց համար՝ կմեղմացվեն։ Եթե գործող օրենքով, անբարեխիղճ մրցակցության համար տուգանքը կազմում է 500 հազ. դրամ, ապա առաջարկվող նախագծով՝ 300 հազ. դրամ կամ հասույթի 0,1 տոկոսը։
Եթե հաշվի առնենք, որ հանրապետության խոշորագույն տնտեսվարող «Ալեքս Գրիգի» տարեկան հասույթը կազմում է մոտ 70 մլրդ դրամ (մոտ 190 մլն դոլար), ապա հենց միայն այս հոդվածով նա կարող է տուգանվել 70 մլն դրամ։ Չմոռանանք, որ «Ալեքս Գրիգը» մյուս ընկերությունների համեմատ ամենաշատն է տուգանվել այս հոդվածով՝ հիմնականում այլ անձանց պատկանող ապրանքանիշերը ապօրինի օգտագործելու եւ սպառողներին մոլորության մեջ գցելու համար։ Իսկ ոչ մեծ ընկերությունները, ընդհակառակը, ավելի քիչ կտուգանվեն՝ ընդամենը 300 հազ. դրամ (մոտ 810 դոլար)։
Հակամրցակցային համաձայնություն կնքելու եւ գերիշխող դիրքի չարաշահման համար տուգանքը գործող օրենքով կազմում է նախորդ տարվա հասույթի 2 տոկոսը, բայց ոչ ավելի, քան 300 մլն դրամը (մոտ 810 հազ. դոլար)։ Առաջարկվում է այդ շեմը բարձրացնել մինչեւ 5 տոկոս՝ բայց ոչ ավելի, քան 500 մլն դրամ (մոտ 1,3 մլն դոլար)։

Правительство Армении планирует с помощью изменений в законе о защите экономической конкуренции расширить полномочия государственной Комиссии по защите экономической конкуренции, а также ужесточить штрафы за нарушение правил конкуренции.
Председатель комиссии Артак Шабоян сегодня, 15 сентября, сообщил журналистам, что комиссия получит полномочия на проверки, а также, в целом, расширит свои контрольные функции. Что касается карательных мер, то для некоторых они будут ужесточены, для других - ослаблены. Если по действующему закону за недобросовестную конкуренцию штраф составляет 500 тыс. драмов (около $1350), то по предложенному проекту он составит 300 тысяч драмов ($ примерно $810) или 0,1 % от прибыли.
Если учесть, что прибыль крупнейшего хозяйствующего субъекта страны – компании «Алекс Григ», - составляет около 70 млн. драмов (около $190 тыс), то только по этой статье она может быть оштрафована на 70 млн. драмов (около $190 тыс.). Не будем забывать, что Алекс Григ по сравнению с другими компаниями по этой статье штрафовался больше всех, в основном за незаконное использование марок других лиц и введение потребителей в заблуждение. А небольшие компании, наоборот, будут штрафоваться меньше, всего на 300 тыс. драмов (около $810).
Штраф за заключение соглашения, нарушающего нормы конкуренции, а также за  превышение монопольного положения по действующему закону, составляет 2% от прошлогодней прибыли, но не более, чем $300 млн. драмов (около $811 тыс.).