Ռուս-հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը իր աջակցությունն է հայտնում եւ ողջունում է ՌԴ Պետդումայի պատգամավորներ Վալերի Ռաշկինի եւ Սերգեյ Օբուխովի՝ 1921թ. մարտի 16-ին Թուրքիայի հետ կնքած բարեկամության եւ եղբայրության մասին Մոսկվայի պայմանագիրը խզելու առաջարկը: Համակարգող խորհուրդը դիմել է նախագահին, վարչապետին, Դաշնության խորհրդին, Պետդումայի նախագահին, ՌԴ արտգործնախարարին:
«Առաջարկը ճիշտ է եւ արտակարգ կարեւոր. Մոսկվայի պայմանագիրը ի սկզբանե Ռուսաստանի համար շահավետ չէր, քանի որ նախատեսում էր փաստացի պարտված կողմին հանձնել ռուս զինվորի արյունով գրաված հողերը: Պայմանագիրը ստորագրվել էր Հայաստանի պատվիրակության բացակայության պարագայում այն դեպքում, երբ նրանց հողերը հանձնում էին մի պետության, որը դրանից առաջ ջարդի էր ենթարկել իր 3 մլն քրիստոնյա քաղաքացիներին, որոնց կեսը հայեր էին:
Քրիստոնյաների ցեղասպանությունը ճանաչելու ցանկության բացակայությունը, ֆաշիստական Գերմանիայի հետ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում համագործակցելը, ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը, Հյուսիսային Կիպրոսի օկուպացիան, քրդերի դեմ ռազմական գործողությունները, Չեչնիայի դեպքերի ժամանակ անջատողականներին աջակցելն ու արմատական ուկրաինական ուժերին օժանդակելը, ինչպես նաեւ Ղրիմի իրադարձությունների ժամանակ տեղի ազգայնականներին օգնելը խոսում են այդ պետության մշտական ֆաշիստական եւ ցեղասպան բնույթի եւ հակառուսական ուղղվածության մասին: Եվ Սիրիայում թուրքական ուժերի գործողությունները, որոնց ընթացքում խոցվել էր ռուսական օդանավը, դրա վառ օրինակն է:
Ստեղծված իրավիճակում Ռուսաստանը պետք է ժամանակին համապատասխան քայլեր ձեռնարկի Թուրքիայի նվաճողական քաղաքականությանը պատասխանելու համար: Եվ 1921թ. Մոսկվայի պայմանագրի խզումը այդ միջոցներից մեկը կլիներ: Դա կծառայի Ռուսաստանի եւ այն ժողովուրդների շահերին, որոնք տուժել են Թուրքիայի ագրեսիվ քաղաքականությունից: Հայերը, հույները, ասորիները, եզդիները, Բալկանյան երկրների սլավոնները, արաբները, քրդերը եւ մյուսները սպասում են իրենց պատմական իրավունքենրի վերականգնմանը եւ անկասկած պատրաստ կլինեն օգնություն ցուցաբերել Մերձավոր Արեւելքում Ռուսաստանի քաղաքականությանը»,- ասված է հայտարարության մեջ:

The Coordinating Council of Russian Armenian Organizations supports and welcomes Russian State Duma MPs Valery Rashkin’s and Sergei Obukhov’s proposal to sever the brotherhood and friendship treaty (Treaty of Moscow), which Russia and Turkey had signed in 1921.
The Coordinating Council has petitioned to the Russian President, Prime Minister, Federation Council, State Duma Chairman, and Foreign Minister.
“The treaty was signed in the absence of the delegation of Armenia, in the case when their lands were being handed over to a state which, before that, had massacred its 3 million Christian citizens, half of whom were Armenians,” the respective Coordinating Council statement specifically reads. “Russia needs to take a well-timed corresponding action to respond to the expansionist policy of Turkey. And the severing of the 1921 Treaty of Moscow would be one of these measures. This will serve the interests of Russia and of the peoples who have suffered from the aggressive policy of Turkey.”
As reported earlier, Russian State Duma members Valery Rashkin and Sergei Obukhov petitioned to President Vladimir Putin and Foreign Minister Sergei Lavrov, and proposed to sever the brotherhood and friendship treaty (Treaty of Moscow), which the then Russian Soviet Federative Socialist Republic (Bolshevist Russia) and Turkey had signed in 1921.
In their respective letter, the said Russian MPs point to the consistency in Turkey’s aggressive behavior.
Pursuant to the 1921 Treaty of Moscow, most of Kars Province, southern part of former Batumi Province, and Surmalu District—along with Mount Ararat—of Yerevan Province were given to Turkey.