Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 20-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ մեր կարեւորագույն պետական տոներից մեկի` Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ:
28 տարի առաջ Արցախն իսկապես վերածնվեց, վերածնվեցին նրա ազատատենչ ոգին, հայեցի շունչն ու հավատը սեփական ուժերի եւ լուսավոր ապագայի հանդեպ:  Դա իրավական, բարոյական եւ համամարդկային արժեքների վրա հիմնված պայքար էր, համազգային շարժում, որն այս անգամ արդեն իր շուրջը համախմբեց ողջ հայ ժողովրդին աշխարհի տարբեր ծայրերում, համախմբեց ու միավորեց մեկ գաղափարի շուրջ՝ ապրել ազատ ու անկախ պատմական հողի վրա: Դա յուրաքանչյուր ազգի օրինական իրավունքն է, եւ մեր իրավունքը մենք պաշտպանեցինք մեր արյան գնով:
Այսօր 1988-ի նվիրյալների գործը շարունակում է  երիտասարդ սերունդը, նրանք, ովքեր ծնվել ու մեծացել են արդեն Արցախի Հանրապետությունում եւ արժանիորեն կրում են նրա քաղաքացին լինելու բարձր պատիվը: Նրանք լավ են սերտել հայրենի երկրին ու հարազատ ժողովրդին անձնվիրաբար ծառայելու իրենց հերոս պապերի ու հայրերի պատգամը եւ պատրաստ են ամեն ինչ անել  Արցախի զարգացման ու զորացման, նրա պաշտպանունակության ամրապնդման եւ անվտանգության ապահովման համար: Այդպես եղել է եւ այդպես կլինի այսուհետ»,- նշել է Արցախի նախագահը:

STEPANAKERT. – President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR/Artsakh), Bako Sahakyan, on Saturday issued a congratulatory address on Artsakh Revival Day.
“Dear compatriots:
“On behalf of the Artsakh Republic authorities and myself personally, I congratulate you on the Artsakh Revival Day, a holiday that bears a special significance on us.
“Indeed, Artsakh revived 28 years ago; its freedom-loving spirit, patriotic soul, self-efficacy and belief in the radiant future did so, too. It was a struggle based on legal, moral and universal human values, a nationwide movement, which consolidated the entire Armenian people around the world, consolidated and united them around a common idea - to live freely and independently on the historical land. This is the legitimate aspiration of any nation, and we secured this very right by paying a price in blood.
“Today, our young generation born and raised in the Artsakh Republic continues with the work carried out by the 1988 devotees, and deserves the great honor of being its citizens. They mastered the instructions to selflessly serve the native land and its people admonished by their heroic fathers and grandfathers, and hey are ready to do their best for further developing and strengthening Artsakh, reinforcing its defense capability, and ensuring its security. It was so in the past, so it will be in the future!” the NKR President’s address reads, in particular.