Իրանի խորհրդարանում հայկական համայնքի համար նախատեսված 2 տեղի համար ավելի քան 9 թեկնածու է պայքարում: Այս մասին փետրվարի 23-ին կայացած մամուլի ասուլիսին ասել է իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանը:
Նա հիշեցրել է, որ փետրվարի 26-ին Իրանում խորհրդարանական ընտրություններ են կայանալու: Իսկանդարյանի խոսքով՝ Իրանի խորհրդարան ընտրվելու համար պայքարում է ավելի քան 12 հազար թեկնածու: «Հայ թեկնածուների մի մասը պայքարում է խորհրդարան անցնելու համար հյուսիսային շրջաններից եւ Թեհրանից, իսկ մի մասն էլ՝ հարավից: Հաղթելու մեծ շանսեր ունի հարավի ներկայացուցիչ Ժորժիկ Տեր-Մաթեւոսյանը: Հյուսիսային կամ կենտրոնական հատվածից մեծ շանսեր ունի Կարեն Խանլարյանը: Նրա թեկնածությունը պաշտպանում է ՀՅԴ-ն, որը Իրանում ազդեցիկ է»,- նշել է Գոհար Իսկանդարյանը:

За 2 места, предусмотренных в парламенте Ирана для армянской общины, борются больше 9 кандидатов. Об этом заявила на пресс-конференции 23 февраля иранист Гоар Искандарян.
Иранист напомнила, что 26 февраля текущего года в Иране состоятся парламентские выборы. По словам Искандарян, в парламент Ирана баллотируются более 12 тысяч кандидатов. «Часть кандидатов-армян борется за место в парламенте Ирана от севера и Тегерана, а другая часть – за место от юга. Большие шансы победить в борьбе за место от  юга имеются у Жоржика Тер-Матевосяна. От северной или центральной части республики высокие шансы у Карена Ханларяна. Его кандидатуру поддерживает также АРФ Дашнакцутюн, у которой большое влияние в Иране», - отметила Гоар Искандарян. После снятия санкций, добавила иранист, повысилась роль реформаторов, однако консерваторы Ирана не хотят уступать.