Boston Dynamics ընկերության ինժեներները ներկայացրել են Atlas ռոբոտի նոր տարբերակը, հայտնում է Gazeta-ն՝ վկայակոչելով Engadget-ը։
Երկոտանի ռոբոտի թարմացված տարբերակն ավելի թեթեւ եւ կայուն է դարձել։ Հիմա ռոբոտը կշռում է մոտ 80 կգ եւ ունի 175 սմ հասակ։ Նա կարող է քայլել անհարթ տեղանքով՝ պահպանելով հավասարակշռությունը։ Atlas-ը նաեւ հաղորդիչներ ունի, որոնք օգնում են ավելի լավ կողմնորոշվել տարածության մեջ։
Boston Dynamics-ի հրապարակած տեսանյութում ռոբոտը բարձրացնում է արկղերը, բացում դռները եւ հարվածներ ստանում ինժեներներից։ Ընդ որում, ռոբոտը ջանում է մնալ ոտքերի վրա, իսկ ընկնելու դեպքում ինքնուրույն վեր է կենում։

Инженеры из компании Boston Dynamics (входит в холдинг Alphabet) представили новую версию робота Atlas, сообщает Gazeta  со ссылкой на Engadget.
Обновленная версия двуногого робота Atlas стала легче и устойчивее. Теперь робот весит около 80 кг при росте в 175 см и умеет ходить по неровной местности, сохраняя равновесие. Также Atlas снабжен массой датчиков, которые позволяют совершать точные движения и лучше ориентироваться в пространстве.
В видео, опубликованном Boston Dynamics, робот также поднимает коробки, открывает двери и получает удары от инженеров. При этом Atlas старается устоять на ногах, а в случае падения — самостоятельно поднимается. Подобное умение встречается крайне редко среди современных роботов.