Իրանում խորհրդարանի (մեջլիս) եւ Փորձագետների խորհրդի ընտրություններին, որը տեղի է ունեցել փետրվարի 26-ին, մասնակցել է ընտրողների 58 տոկոսից ավելին, կամ մոտ 33 մլն մարդ: Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»՝ վկայակոչելով «Ֆրանս Փրեսը»:
Իրանի ՆԳՆ ներկայացուցչի խոսքով, առավել ճշգրիտ թիվը կհայտարարվի այսօր՝ փետրվարի 27-ին, ավելի ուշ, որը սակայն շատ չի տարբերվի նախնական տվյալներից: Ընտրողների ակտիվության պատճառով քվեարկության ժամկետը երկարաձգվել է 5 անգամ: Ընտրական տեղամասերը փակվել են տեղի ժամանակով 23.45-ին: Քվեարկության իրավունք է ունեցել մոտ 55 մլն իրանցի: 2012-ին կայացած ընտրություններում մասնակցությունը կազմել էր 64,2 տոկոս:
Իրանի խորհրդարանն ունի 290 տեղ, որոնց համար պայքարում էր մոտ 5 հազար թեկնածու:
Ոչ պակաս կարեւոր մարմին է Փորձագետների խորհուրդը, որում ընդգրված են 88 հեղինակավոր հոգեւորականներ: Այդ մարմնի լիազորությունների ժամկետը 8 տարի է: Փորձագետների խորհուրդը, մասնավորապես, իրավունք ունի ընտրել Իրանի հոգեւոր առաջնորդին: Այդ պաշտոնն Իրանում նախագահի պաշտոնից կարեւոր է համարվում:

Немногим более 58% избирателей, или 32 миллиона человек, отдали свои голоса в ходе выборов в парламент (меджлис) и Совет экспертов Ирана, прошедших в пятницу, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Франс Пресс.
По словам представителя иранского МВД, более точная цифра будет объявлена позже в субботу, но не будет сильно отличаться от предварительных данных.
Из-за активности избирателей время голосования продлевалось пять раз. Избирательные участки были закрыты в 23.45 (23.15 мск) пятницы — более чем на пять часов позже запланированного. В голосовании могли принять участие около 55 миллионов иранцев, имеющих право голоса. В 2012 году явка на выборах составила 64,2%.
В иранском парламенте 290 депутатских кресел, на которые претендуют около 5 тысяч кандидатов, причем выборы проходят как по одномандатным округам, так и по спискам. Срок полномочий парламента составляет четыре года.
Не менее важным органом является Совет экспертов, в который входят 88 авторитетных духовных лиц Ирана. Срок полномочий этого государственного органа — восемь лет. Совет экспертов, в частности, имеет право выбирать верховного лидера Ирана — этот пост в стране считается более важным, чем президентский.