Վանա լճի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցում քիչ առաջ սկսվել է պատարագը:
Ինչպես Աղթամարից հայտել է NEWS.am-ի հատուկ թղթակիցը, եկեղեցու երկու կողմերին մեծ էկրաններ են դրված, որոնցով դրսում հավաքված բազմությունը դիտում է պատարագը:
Սուրբ Խաչ եկեղեցի են կարողացել մտնել միայն 55 հոգի, մյուսները կանգնած են դրսում:
Պատարագը մատուցում է Պոլսո պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը: Արարողությունը տեւելու է 2 ժամ:
NEWS.am-ի թղթակցի փոխանցմամբ, կղզում մոտ երկու հազար մարդ է գտնվում: Զգացվում է, սակայն, Հայաստանից ժամանածների պակասը: Մոտավոր հաշվարկներով՝ պատարագին մասնակցելու համար Հայաստանից Վան է ժամանել մոտ 200 մարդ: Թեեւ պատարագն արդեն սկսվել է, շատ նավեր շարունակում են մոտենալ կղզուն:
Ի դեպ, ի տարբերություն 2007 թվականի, երբ Սուրբ Խաչը վերանորոգումից հետո բացվեց եւ դրա շուրջբոլորը թուրքական դրոշներ էին ծածանվում, ինչպես նաեւ հյուրերին ողջունում էր Աթաթուրքի նկարը, ապա այժմ դրանք իսպառ բացակայում են։ «Կղզում որեւէ թուրքական դրոշ կամ Աթաթուրքի դրոշ այս անգամ չկա»,- հավաստիացրեց NEWS.am-ի թղթակիցը:Կղզում են նաեւ ոստիկանության, զինվորականության, արտակարգ իրավիճակների, ինչպես նաեւ շտապօգնության բազմաթիվ աշխատակիցներ: Աղթամարի երկնքում ռազմական ուղղաթիռներ են պտտվում, որոնք ապահովում են անվտանգությունը:
Պատարագը լուսաբանելու համար հավատարմագրվել են 185 լրագրողներ, որոնցից միայն 35-ն են արտերկրից: Լրագրողներ են ժամանել Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից, Հոլանդիայից, Ֆինլանդիայից եւ այլ երկրներից:
Նշենք, որ պատարագին մասնակցում է միայն Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը: Հոգեւոր մյուս կենտրոնները` Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը, Երուսաղեմի պատրիարքարանն ու Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը հրաժարվել են մասնակցել միջոցառմանը: Պատճառը եկեղեցու գմբեթին խաչ չտեղադրելու հանգամանքն է: Հարկ է նշել, որ նույն պատճառով կրոնական արարողությանը հրաժարվել են մասնակցել նաեւ հայ քաղաքացիական հասարակության շատ ներկայացուցիչներ, չնայած նրանց Թուրքիայի վարչապետն անձամբ է հրավիրել պատարագին: Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ քանի դեռ եկեղեցու գմբեթին խաչ չի տեղադրվել, եկեղեցին վերանորոգված համարել չի կարելի:

В церкви Сурб Хач на острове Ахтамар озера Ван началась литургия. Как сообщает специальный корреспондент Новости Армении – NEWS.am, поставлены большие экраны, по которым множество людей вне церкви следит за литургией.
В церковь смогли войти лишь 55 человек, остальные стоят во дворе.
Литургию проводит заместитель Константинопольского патриарха Армянской апостольской церкви, архиепископ Арам Атешян. Ожидается, что церемония продлится 2 часа.
Как передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am, на острове находится около 2 тыс. человек. Чувствуется, что из Армении прибыло мало людей. По приблизительным расчетам, для участия в литургии из Армении в Ван прибыло не более 200 человек. Ранее председатель Торгово-промышленной палаты Вана Захир Кандашоглу сообщал, что 90% людей, выразивших желание посетить Ван до решения не устанавливать крест, отменили сделанные заранее брони, после того как узнали о решении не устанавливать крест.
Кстати, в отличие от 2007 г., когда после реставрации церковь Сурб Хач была открыта и вокруг нее развевались турецкие флаги, а гостей приветствовал портрет Ататюрка, сейчас они полностью отсутствуют. «На острове нет ни одного турецкого флага или даже портрета Ататюрка»,– отметил корреспондент Новости Армении – NEWS.am. На острове находится также множество сотрудников полиции, скорой помощи, а также военные. В небе над Ахтамаром кружат военные самолеты, которые обеспечивают безопасность.
Для освещения мероприятия было аккредитовано 185 журналистов, из которых 35 – из-за границы. Прибыли журналисты из Армении, США, Германии, Нидерландов, Финляндии и других стран.
Отметим, что в литургии принимает участие лишь Константинопольская патриархия Армянской апостольской церкви, три других престола от приглашения отказались, поскольку власти Турции не установили крест на куполе храма. По той же причины, от участия в литургии отказались представители армянской общественности, хотя их приглашал лично премьер-министр Турции. Деятели общественности заявили, что пока на куполе церкви Сурб Хач на острове Ахтамар не установлен крест, церковь нельзя считать восстановленной.