Վանա լճի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցում քիչ առաջ սկսվել է պատարագը:
Ինչպես Աղթամարից հայտել է NEWS.am-ի հատուկ թղթակիցը, եկեղեցու երկու կողմերին մեծ էկրաններ են դրված, որոնցով դրսում հավաքված բազմությունը դիտում է պատարագը:
Սուրբ Խաչ եկեղեցի են կարողացել մտնել միայն 55 հոգի, մյուսները կանգնած են դրսում:
Պատարագը մատուցում է Պոլսո պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը: Արարողությունը տեւելու է 2 ժամ:
NEWS.am-ի թղթակցի փոխանցմամբ, կղզում մոտ երկու հազար մարդ է գտնվում: Զգացվում է, սակայն, Հայաստանից ժամանածների պակասը: Մոտավոր հաշվարկներով՝ պատարագին մասնակցելու համար Հայաստանից Վան է ժամանել մոտ 200 մարդ: Թեեւ պատարագն արդեն սկսվել է, շատ նավեր շարունակում են մոտենալ կղզուն:
Ի դեպ, ի տարբերություն 2007 թվականի, երբ Սուրբ Խաչը վերանորոգումից հետո բացվեց եւ դրա շուրջբոլորը թուրքական դրոշներ էին ծածանվում, ինչպես նաեւ հյուրերին ողջունում էր Աթաթուրքի նկարը, ապա այժմ դրանք իսպառ բացակայում են։ «Կղզում որեւէ թուրքական դրոշ կամ Աթաթուրքի դրոշ այս անգամ չկա»,- հավաստիացրեց NEWS.am-ի թղթակիցը:Կղզում են նաեւ ոստիկանության, զինվորականության, արտակարգ իրավիճակների, ինչպես նաեւ շտապօգնության բազմաթիվ աշխատակիցներ: Աղթամարի երկնքում ռազմական ուղղաթիռներ են պտտվում, որոնք ապահովում են անվտանգությունը:
Պատարագը լուսաբանելու համար հավատարմագրվել են 185 լրագրողներ, որոնցից միայն 35-ն են արտերկրից: Լրագրողներ են ժամանել Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից, Հոլանդիայից, Ֆինլանդիայից եւ այլ երկրներից:
Նշենք, որ պատարագին մասնակցում է միայն Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը: Հոգեւոր մյուս կենտրոնները` Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը, Երուսաղեմի պատրիարքարանն ու Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը հրաժարվել են մասնակցել միջոցառմանը: Պատճառը եկեղեցու գմբեթին խաչ չտեղադրելու հանգամանքն է: Հարկ է նշել, որ նույն պատճառով կրոնական արարողությանը հրաժարվել են մասնակցել նաեւ հայ քաղաքացիական հասարակության շատ ներկայացուցիչներ, չնայած նրանց Թուրքիայի վարչապետն անձամբ է հրավիրել պատարագին: Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ քանի դեռ եկեղեցու գմբեթին խաչ չի տեղադրվել, եկեղեցին վերանորոգված համարել չի կարելի:

A liturgy at Surb Khach church has begun on Akhtamar Island in Van, Turkey. A NEWS.am correspondent reports that many people outside the church can watch the liturgy on large screens. Only 55 people are inside the church.
The liturgy is conducted by Archbishop Aram Ateshyan. The ceremony is expected to last for three days.
Zahir Kandasoglu, Chairman of the Van Chamber of Commerce and Industry pointed out that 90% of the hotel room bookings were canceled after people knew the cross would not be installed on the church.
In 2007, when the church was renovated, Turkish flags were flying round it, and guests could see Ataturk’s portrait. Now, however, neither Turkish flags nor Ataturk’s portrait can be seen there, the NEWS.am correspondent report. Numerous policemen and ambulances are on the island. Military airplanes are flying over the island to ensure security.
One hundred and eighty-five journalists, with 35 of them foreign ones, are providing coverage of the event. Journalists from Armenia, the USA, Germany Holland, Finland and other states arrive in Van.
Only the Constantinople Patriarchate is participating in the liturgy. The three other patriarchates of the Armenian Apostolic Church refused to take part in the liturgy, as the Turkish authorities refused to install a cross on atop the church. Armenian public representatives also refused to take part in the liturgy for the same reason, though they received invitations from the Turkish Premier. The public figures stated that Surb Khach church cannot be considered restored until a cross has been installed on its dome.