Բրիտանական The Telegraph-ը ֆոտոշարք է ներկայացրել, որտեղ Եվրոպայի հնագույն 16 քաղաքների շարքում ընդգրկված է նաեւ Երեւանը:
Երեւանի մասով պարբերականը գրում է. «Հռոմի հիմնադրումից 30 տարի առաջ Հայաստանի ներկայիս մայրաքաղաքն Ասիայից Եվրոպա ընկած ճանապարհին կարեւոր առեւտրային կանգառ է եղել։ Այն ենթարկվել է ասորիների, հռոմեացիների, բյուզանդացիների, պարսիկների, արաբների, սելջուկների, մոնղոլների ու թուրքերի, 1920-ին՝ խորհրդային Կարմիր բանակի ներխուժմանը։
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Երեւանում դիտվեց մշակութային հաստատությունների աճ (քաղաքը բազում թանգարանների տուն է): Զբոսաշրջության դանդաղ զարգանում է»։

The Telegraph daily newspaper of Great Britain has published a photograph series on Europe’s 16 oldest cities, which includes Yerevan.
“Some 30 years before Rome was founded, the city that is now Armenia’s capital was serving as an important stop along the caravan routes from Asia to Europe,” the daily wrote about Yerevan. “It was invaded by Assyrians, Romans, Byzantines, Persians, Arabs, Seljuks, Mongols and Turks, and later by the Soviet Red Army in 1920.
“Since the dissolution of the Soviet Union, the capital of the Republic of Armenia has seen the growth of cultural institutions (it is home to a bewildering number of museums). Tourism is also developing slowly.”