Բրյուսելում Եվրահանձնաժողովի շտաբ բնակարանի մոտ իջեցվել են Եվրամիության դրոշները՝ որպես համերաշխության նշան Բելգիայի հետ, որի մայրաքաղաքում հաստատված տվյալներով երեք ահաբեկչական հարձակում է եղել, հայտնում է The Guardian–ը: Եվրահանձնաժողովի շենքը գտնվում է մետրոյի Մալբեք կայարանի մոտ, որտեղ որոտացել է պայթյուններից մեկը:
Մինչ այդ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը ցավակցություն էր հայտնել Բրյուսելում կատարված ահաբեկչությունների կապակցությամբ: Նա նաեւ այդ ահաբեկչությունները անվանել էր «վախկոտ հարձակում»: Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը, մեկնաբանելով բրյուսելյան իրադարձությունները, հայտնել է, որ Եվրոպան «պատերազմի» վիճակում է: ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին Բրյուսելում ահաբեկչությունների մասին հայտարարություն անելու ժամանակ սկսել է արտասվել ու ստիպված է եղել ընդհատել մամուլի ասուլիսը:
Բելգիայի Զավենտեմ օդանավակայանում որոտացած երկու պայթյունների հետեւանքով 11 մարդ է զոհվել: Իսկ մետրոյի Մալբեք կայարանի մոտ կատարված ահաբեկչությունը եւս 15 մարդու կյանք է խլել: Երկրում ահաբեկչական սպառնալիքի մակարդակը հասցվել է առավելագույնի՝ չորրորդի: Ահաբեկչությունների կապակցությամբ փակվել է Ֆրանսիայի հետ սահմանը, հայտնում է Gazeta–ն:

Флаги Евросоюза у штаб-квартиры Еврокомиссии в Брюсселе приспущены в знак солидарности с Бельгией, в столице которой произошли, по подтвержденным данным, три террористических атаки, сообщает The Guardian. Здание Еврокомиссии расположено вблизи станции Мальбек, у которой прогремел один из взрывов.
Ранее генсек НАТО Йенс Столтенберг выразил соболезнования в связи с терактами в Брюсселе. Он также назвал теракты «трусливым нападением». Премьер-министр Франции Мануэль Вальс, комментируя события в Брюсселе, заявил, что Европа находится в состоянии «войны». Глава дипломатии ЕС Федерика Могерини расплакалась во время заявления по терактам в Брюсселе и была вынуждена прервать пресс-конференцию.
В результате двух взрывов в бельгийском аэропорту Завентем погибли 11 человек. Теракт у станции метро Мальбек унес жизни еще 15 человек. В стране повысили уровень террористической угрозы до максимального, четвертого уровня. Граница с Францией закрыта в связи с терактами в Брюсселе, передает Gazeta.