Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացման հանգամանքը նոր հնարավորություններ է բացում Հայաստանի գործարարների համար: Այս մասին, մարտի 30-ին, Հարվարդի համալսարանի Քենեդիի անվան կառավարման դպրոցում իր դասախոսության ժամանակ նշել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի համար շատ դրական զարգացում էր Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնության ձեռքբերումը: «Հարևան Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացման հանգամանքը նոր հնարավորություններ է բացում Հայաստանի գործարարների համար լավ ճանաչելի 77 միլիոնանոց շուկայում»,-ընդգծել է ՀՀ նախագահը:
«Ակնհայտ է, որ Հայաստանի փոքր շուկան, որքան էլ որ երկրի տնտեսական միջավայրը ազատականացված, իսկ ֆինանսական համակարգը առողջ լինի, արտաքին խոշոր տնտեսական գործընկերներին հետաքրքիր լինելու համար պետք է ինտեգրված լինի առավել մեծ տնտեսական համագործակցության ձևաչափերում:
Այս իրողությունը հստակ գիտակցելով՝ մենք անդամակցել ենք Եվրասիական տնտեսական միությանը: Անշուշտ, մեզ դա չի խանգարում բնականոն կերպով ընդլայնել մեր համագործակցության օրակարգը ԵՄ-ի հետ, այդ թվում՝ խոր գործակցություն ծավալել տնտեսական բարեփոխումների ոլորտում»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ հարևան պետությունների հետ Հայաստանը փորձում է էներգետիկ և տրանսպորտային համատեղ ծրագրեր առաջ տանել:
«Նախաձեռնել ենք մի շարք տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային նախագծեր. մեր երկրի հյուսիսը հարավին կապող ժամանակակից մայրուղի ենք կառուցում, իրանական կողմի հետ քննարկում ենք ՀայաստանԻրան երկաթգծի շինարարության վերաբերյալ հարցերը, ակտիվ ներգրավված ենք ԵԱՏՄ-«Մետաքսի ճանապարհ» համատեղ տնտեսական ծրագրերի իրականացման գործընթացում: Նման նախաձեռնություններով Հայաստանը փորձում է մեղմել իր արևելյան և արևմտյան հարևանների կողմից տասնամյակներ շարունակ իրականացվող ապօրինի շրջափակման վնասները»,-նշել է ՀՀ նախագահը:

Отмена санкций в отношении Ирана открывает новые возможности для предпринимателей Армении. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян, выступая с лекцией в школе управления имени Кеннеди Гарвардского университета.
По его словам, Армения придает важное значение достижению договоренностей вокруг иранской ядерной программы. «Отмена санкций в отношении соседнего Ирана открывает для предпринимателей Армении в отношении 77-миллионного рынка», - отметил президент.
По его словам, очевидно, что небольшой рынок Армении, как бы он ни либерализовался, а финансовая система была здоровой, дабы быть интересным внешним крупным экономическим партнерам, должен быть интегрирован в форматах большого экономического сотрудничества. Четко осознавая это, мы стали членом ЕАЭС. Несомненно, это не мешает нам естественным образом расширять сотрудничество с ЕС», - отметил президент.
Глава государства отметил, что армянская сторона инициировала ряд региональных инфраструктурных проектов, строится магистраль «Север-Юг», с иранской стороной обсуждается проект строительства железной дороги, Армения активно вовлечена в экономические программы «Шелковый путь» в рамках ЕАЭС. «Подобными инициативами Армения пытается смягчить ущерб, наносимый в результате незаконной блокады, осуществляемой восточным и западным соседями», - отметил Саргсян.