Այսօր իրանական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության Նախագահ Հասան Ռոհանիի միջեւ:
ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, թե նախագահները քննարկել են վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղ-Ադրբեջան շփման գծում ստեղծված իրավիճակը: Նախագահ Սարգսյանն իր գործընկերոջը մանրամասներ է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ռազմական հարձակման, եւ այդ գործողություններին Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի համարժեք պատասխանի մասին: ՀՀ Նախագահը հատուկ անդրադարձ է կատարել խաղաղ բնակչության հանդեպ գործադրած բռնություններին` համեմատելով դրանք տարածաշրջանի հայտնի ահաբեկչական խմբավորումների գործելաոճի հետ:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ ահաբեկչական խմբավորումների եւ ներկայիս այլ մարտահրավերների համատեքստում տարածաշրջանում լարվածության նոր օջախների բռնկումը չի բխում որեւէ մեկի շահերից եւ անհրաժեշտ է գործադրել բոլոր հնարավորությունները` խաղաղ բանակցությունների գործընթացը վերականգնելու ուղղությամբ: Նախագահ Ռոհանին նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում:
Հայաստանի եւ Իրանի նախագահները քննարկել են նաեւ Հայաստան-Իրան երկկողմ օրակարգի հարցեր` համակարծիք լինելով, որ անհրաժեշտ է շարունակաբար խորացնել երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունները եւ փոխշահավետ համագործակցությունը:

Президенты Армении и Ирана, Серж Саргсян и Хасан Роухани, обсудили в телефонной беседе ситуацию в зоне карабахского конфликта. Телефонная беседа состоялась по  инициативе  иранской стороны, сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе главы армянского государства.
Президент Саргсян представил своему коллеге сведения о развязанной Азербайджаном агресии против Нагорного Карабаха и адекватном ответе армии обороны НКР на эти действия. Президент особо коснулся актов вандализма в отношении мирного населения, сравнив их с практикой известных террористических групп.
Президент Исламской Республики Иран, в свою очередь, подчеркнул, что  в контексте террористических группировок и других  вызовов, вспышка новых  очагов напряженности  в регионе не исходит  из чьих-либо интересов и необходимо приложить все силы для возобновления процесса мирных переговоров. Президент Роухани  отметил,  что проблема Нагорного Карабаха не может иметь военного решения.
Президенты Армении и Ирана обсудили также  вопросы двусторонней повестки дня Армения-Иран. Стороны сошлись во мнении о том, что необходимо постоянно  углублять  дружеские отношения и взаимовыгодное  сотрудничество двух стран.