Դեռեւս հնարավոր չէ միանշանակ գնահատական տալ Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի ազդեցությանը: Այս մասին սեպտեմբերի 24-ին «Կովկասում Ռուսաստանի նոր քաղաքականության միտումները» քննարկման ժամանակ հայտարարել է Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ղեկավար Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Նրա խոսքով, այստեղ կան բազմաթիվ գործոններ, որոնք շտ դժվար է իմի բերել եւ ստանալ հասկանալի պատկեր: «Պետք է հասկանալ, թե ինչպես Ռուսաստանը կօգտագործի իր ուժն ու ազդեցությունը տարածաշրջանում, ինչպես դրան կվերաբերեն Կովկասի երկրները եւ ինչպես կվերաբերի Արեւմուտքը»,- ասել է Կիրակոսյանը:
Անդրադառնալով ԼՂ խնդրին, փորձագետը հայտարարել է, որ այստեղ Ռուսաստանը ձգտում է չեզոք դիրք գրավել, ինչը պայմանավորված է նաեւ նրանով, որ Մոսկվան ցանկանում է խաղաղապահ զորքեր տեղակայել հակամարտության գոտում:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կոնտեքստում, Կիրակոսյանի կարծիքով, Ռուսաստանին քննադատելու փոխարեն, պետք է քննադատել սեփական իշխանություններին: «Ներկա իշխանությունների քաղաքականության արդյունքում հայկական կողմը հանդես է գալիս ենթարկվողի դերում, որը վարձով է տվել իր ազգային անվտանգությունը»,- նշել է նա, ընդգծելով, որ դրան նպաստել է նաեւ ԱՄՆ-ի հետաքրքրության նվազումը Հարավային Կովկասի նկատմամբ:
«Փաստացի, ԱՄՆ-ը տարածաշրջանի երկրներին եւ մասնավորապես, Վրաստանին հասկացնել տվեց, որ նրանք, ուզեն, թե` չուեզեն, ինքնուրույն պետք է լուծեն իրենց հարցերը Ռուսաստանի հետ: Ավելին, Վաշինգթոնը հստակ հասկացնել տվեց, որ ամերիկյան կողմից որեւէ օժանդակություն պետք չի սպասել: «Նախքան 2008-ի օգոստոսյան պատերազմը, Վրաստանն իրեն տարածաշրջանից դուրս էր զգում, ինչ-որ տեղ Հավայան կղզիներում` ՆԱՏՕ-ի գրկում եւ տարածաշրջանը նրան չէր հետաքրքրում: Իսկ հիմա եկել է սթափվելու ժամանակը»,- նշել է նա:

Пока нельзя дать однозначную оценку влиянию России на Южном Кавказе. Об этом сегодня, 24 сентября, на обсуждениях «Новые тенденции российской политики на Кавказе» заявил глава Армянского центра национальных и стратегических исследований Ричард Киракосян.
По его словам, здесь есть множество факторов, которые трудно собрать воедино и получить внятную картину. «Нужно понять, как Россия использует свою силу и влияние в регионе, как к этому относятся страны, входящие в него, позиция Запада».
Затрагивая тему нагорно-карабахского конфликта, эксперт заявил, что здесь Россия стремится занять нейтральную позицию. Этот шаг Москвы связан также со стремлением  разместить российских миротворцев в зоне конфликта. Глава Армянского центра национальных и стратегических исследований уверен, что этот связано со стремлением  разместить российских миротворцев в зоне конфликта.
В контексте армяно-турецких отношений, по мнению Киракосяна, Россию критиковать незачем, вместо этого надо упрекать армянские власти. «В результате политики нынешних властей армянская сторона выступает в роли подчиненного, который сдал в аренду национальную безопасность», - отметил он, подчеркнув, что этому также способствовал спад интереса Соединенных Штатов к Южному Кавказу. «Фактически, США дали понять странам региона, и, в частности, Грузии, что они сами должны решать свои вопросы с Россией хотят они того или нет. Более того, Вашингтон ясно дал понять, что какой-либо поддержки с американской стороны не последует. До войны в августе 2008 года, Грузия рассматривала себя вне региона, «мысленно расположив себя где-то у Гавайских островов, в обнимку с НАТО, и регион ей был неинтересен». Киракосян уверен, что теперь ее ждет отрезвление.