ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հանամախագահներ Բեռնար Ֆասյեն (Ֆրանսիա), Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ) եւ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան) այսօր՝ սեպտեմբերի 25-ին հանդես են եկել հայտարարությամբ։
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. «ՄԱԿ-ի 65-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հանամախագահները բանակցություններ են վարել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Էլմար Մամեդյարովի հետ»։ Համաձայն հայտարարության՝ հանդիպումներին ներկա է եղել նաեւ ԵԱՀԿ ղեկավարի ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկը։ Համանախագահները արտգործնախարարներին տեղեկացրել են դեկտեմբերի 4-ից 14-ը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ կայանալիք փաստահավաք առաքելության նախապատրաստական աշխատանքների մասին։
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն իր առաքելությանը մասնակցելու համար հրավիրել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի եւ փախստականների հետ տարվող աշխատանքների Գերագույն հանձնաժողովի փորձագետներին։
Համանախագահները ներկայացրել են իրենց աշխատանքային պլանը, այդ թվում եւ՝ ԵԱՀԿ Աստանայում կայանալիք գագաթաժողովին նախապատրաստվելը։

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ - Бернар Фасье (Франция), Роберт Братке (США) и Игорь Попов (Россия) выступили сегодня с заявлением.
В заявлении  частности, говорится: «Сопредседатели Минской группы ОБСЕ в рамках 65-ой сессии Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке провели сепаратные переговоры с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном и главой внешнеполитического ведомства Азербайджана Эльмаром Мамедьяровым». Согласно заявлению, на встречах присутствовал также личный представитель главы ОБСЕ, посол Анджей Каспршик. Сопредседатели проинформировали двух министров о подготовке к предстоящей оценочной миссии, которая будет проведена с 4 по 14 октября на территориях вокруг Нагорного Карабаха.
Следуя своим предшествовавшим этим встречам контактам с  представителями ООН в Женеве и Нью-Йорке сопредседатели официально пригласили экспертов Программы развития ООН и Верховного комиссариата по работе с беженцами принять участие в миссии. Сопредседатели также представили свой рабочий план министрам на следующие месяцы, в том числе и подготовку к саммиту ОБСЕ в Астане.