Ղարաբաղի խնդիրը երբեք հնարավոր չի լինի լուծել ռազմական ճանապարհով։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է գեներալ-լեյտենանտ, քաղաքական եւ ռազմական գործիչ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը։
Նրա խոսքով՝ նույն իրադրության մեջ էր հայտնվել Մերձդնեստրը, երբ Մոլդովան պատերազմ հայտարարեց, Աբխազիան եւ Հարավային Օսիան, երբ վրացիները պատերազմ հայտարարեցին։ «Բոլոր այդ պետությունները չեն ցանկանում, որ իրենց կազմից այդ ինքնավարությունները դուրս գան։ Նրանք այդ տարածքներն իրենցն են  համարում եւ շարունակում են օկուպացնել դրանք։ Սակայն իրականում այդ պետություններն ավելի քան 20 տարի առաջ դուրս են եկել նրանց կազմից։ Հիմա անհրաժեշտ է, որ աշխարհը ճանաչի դրանց անկախությունը»,- նշել է Տեր-Գրիգորյանցը։
Գեներալի խոսքով՝ Մարտակերտի հարթավայրային շրջանները, Մարտունին, Շահումյանի շրջանը, Կուբաթլուն, Ղարաբաղի շուրջ բոլոր տարածքները, որոնք անվտանգության գոտի են համարվում, դրանք բոլորը Ղարաբաղի պատմական հողերն են։ «Միշտ պատերազմ կլինի, քանի դեռ աշխարհը, հատկապես Ադրբեջանի ղեկավարությունը չհասկանան, որ ռազմական ճանապարհով այդ հարցը լուծել հնարավոր չէ։ Պետք է ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը։ Հայկական կողմը հարձակվելու կարիք չունի։  Հայերը չեն ձգտում ազատագրել Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ գտնվող հարթավայրային տարածքը։ Այդ պատճառով հայերը երբեք առաջինը կրակ չեն բացում։ Միշտ սադրանքները Ադրբեջանից են գալիս»,- ընդգծել է Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը։
«Եթե Ալիեւը գրավի Ղարաբաղը, նա կոչնչացնի բոլոր հայերին։ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը՝ որպես երկրորդ թուրքական պետություն, ընդլայնվում են եւ պետություններ են դառնում հայկական տարածքների եւ հայկական պետության հաշվին։ Սա Թուրքիայի հերթական պլանն է»,- ասել է գեներալ-լեյտենանտը։

Военным путем решить проблему Карабаха невозможно никогда. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил генерал-лейтенант, армянский политический и военный деятель Норат Тер-Григорянц.
В такой же ситуации, по его словам, оказалось Приднестровье, когда Молдавия объявила войну, Абхазия и Южная Осетия, когда грузины объявили войну. «Все эти государства не желают, чтобы из их состава вышли автономии. Они считают это своей территорией и продолжают оккупировать их. Но на деле эти государства уже вышли из состава более 20 лет назад. Теперь надо, чтобы мир признал их независимость», - отметил Тер-Григорянц.
Согласно генералу, масса территорий – равнинные районы Мартакерта, Мартуни, Шаумянский район, Кубатлы, все территории вокруг Карабаха, которые считаются поясом безопасности, это все исторические земли Карабаха. «Всегда будет война, пока мир и особенно руководители азербайджанского государства не поймут, что военным путем решить этот вопрос нельзя. Надо признать независимость Карабаха. Армянской стороне нападать не надо. Армяне не стремятся освободить равнинную территорию, оставшуюся под оккупацией Азербайджана. Поэтому армяне никогда первыми огонь не открывали. Всегда провокации идут со стороны Азербайджана», - подчеркнул Норат Тер-Григорянц. «Если Алиев возьмет Карабах, он уничтожит там всех армян. Турция и Азербайджан, как второе турецкое государство, расширяются и становятся государствами на основе армянских территорий и армянского государства. Это очередной план Турции», - добавил генерал-лейтенант.