Ադրբեջանական լրատվամիջոցներն ամեն կերպ փորձում են հասարակությունից թաքցնել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի եւ Ադրեբջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի միջեւ սեպտեմբերի 24-ին Նյու-Յորքում տեղի ունեցած հանդիպման բովանդակությունը: Մասնավորապես, այցը «փայլեցնելու» համար ներկայացվում են հանդիպման այն հատվածները, որոնց ընթացքում քննարկվել է Ղարաբաղյան հարցը:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները եւ Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը հանդիպման մասին տարածել են արմատապես տարբեր բովանդակությամբ հաղորդագրություններ: Սպիտակ տան պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ԱՄՆ նախագահ Օբաման ադրբեջանցի իր պաշտոնակցի հետ հանդիպման ժամանակ «ընդգծել է շփման գծում հրադադարի պահպանման անհրաժեշտությունն, ինչպես նաեւ նշել Հելսինկյան սկզբունքների հիման վրա ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորման ուղիներ գտնելու մասին»:
Մինչդեռ, Ադրբեջանի պետական հեռագրական գործակալությունը՝ «ԱզերԹԱՋ»-ը, որի տարածած հաղորդագրությունը վկայակոչել են Ադրբեջանի գրեթե բոլոր հեռուստառադիոկայանները, բավարարվել է ընդամենը ընթացիկ մի նախադասությամբ, որում չի նշվում Օբամայի կոնկրետ դիրքորոշումը խնդրի կապակցությամբ, այդ թվում շփման գծում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման վերաբերյալ նրա տեսակետը: «Խոսելով հայ-ադրբեջանական, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության մասին, երկու երկրների ղեկավարները ընդգծել են խնդրի խաղաղ կարգավորման կարեւորությունը՝ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ապահովման տեսանկյունից»:
Այնուհետ, Ադրբեջանի գլխավոր տեղեկատվական գործակալությունը մեջբերել է ընդամենը Ալիեւի հայտնած դիրքորոշումը, որում վերջինս հերթական անգամ հիշատակել է տարածքային ամբողջականության սկզբունքի մասին, մոռանալով նշել այդ սկզբունքին համահավասար մյուս սկզբունքների մասին, որոնք ամրագրված են Հելսինկյան ակտում՝ ուժի չկիրառում եւ եւ ազգերի ինքնորոշում:
Նույն մոտեցումն է ցուցաբերվել նաեւ երկրում մարդու իրավունքների վիճակին վերաբերող հատվածը ներկայացնելիս: Բաքվում որոշել են սահմանափակվել՝ ընդամենը նշելով, որ երկու երկրների ղեկավարները կարծիքներ են փոխանակել երկրում ժողովրդավարության մակարդակի բարձրացման մասին: Այն դեպքում, երբ Օբաման բառացիորեն պահանջել է ազատ արձակել ձերբակալված երկու բլոգերներին։

Azeri mass media are doing their best to conceal the details of the Azerbaijani and U.S. Presidents’ meeting in New York on September 24. Specifically, they are trying to “color” the principal part of the Aliev-Obama meeting, which dealt with the Nagorno-Karabakh peace process. Azeri mass media and the White House press office released radically different reports.
The White House official report says that the U.S. leader underlined the importance of maintaining ceasefire, as well as the need for a finding a peaceful solution on the basis of Helsinki Principles of nonuse of force or threat of force territorial integrity and peoples’ right to self-determination.
The Azerbaijan State Telegraph Agency referred to by all the TV and radio channels decided to get away with an evasive report, which does not contain a single word about President Obama’s specific position, particularly his attitude to the recent violations of ceasefire by Azerbaijan. According to the report, speaking of the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflict, the two leaders pointed out the need for the speediest settlement of the problem in the context of regional peace and security. Further, the Azerbaijan State Telegraph Agency cites President Aliev alone, who once again referred to the well-known principle of territorial integrity, conveniently forgot about the equally important principles of nonuse of force and peoples’ right to self-determination.
Moreover, the Azeri mass media provide “impartial” coverage of the part dealing with human rights problems in Azerbaijan. What they did was to report that the two leaders exchanged views on democratic development processes in Azerbaijan, whereas President Obama literally demanded the release of two Azeri bloggers.