Microsoft ընկերությունը ԱՄՆ իշխանությունների դեմ հայց է ներկայացրել՝ պահանջելով հաճախորդներին տեղեկացնել այն դեպքերի մասին, երբ հատուկ ծառայություններն ուսումնասիրում են որեւէ մեկի էլեկտրոնային նամակագրությունը:
Reuters-ը հայտնում է, որ հայցը ներկայացրել են Microsoft կորպորացիայի իրավաբանները Վաշինգթոնի արեւմտյան օկրուգի դատարանին: Ընկերության ներկայացուցիչները վստահ են, որ ԱՄՆ կառավարությունը խախտում է երկրի սահմանադրությունը, երբ Microsoft –ին թույլ չի տալիս հաճախորդներին տեղեկացնել այն մասին,որ դաշնային գերատեսչությունը թույլատվություն է խնդրում որեւէ մեկի էլեկտրոնային փոստ մուտք գործելու համար:
Հիմա կասկածյալներին հետեւելու համար ԱՄՆ իշխանությունները օգտվում են 1986-ին ընդունված Էլեկտրոնային հաղորդակցությունների գաղտնիության մասին օրենքից, որը հատուկ ծառայություններին թույլ է տալիս կարդալ 180 օրվա վաղեմություն ունեցող էլեկտրոնային հաղորդագրությունները: Microsoft -ի հայցում ասվում է, որ այս օրենքը հնացած է ու չի համապատասխանում ժամանակակից իրողություններին:

Компания Microsoft подала к властям США иск с требованием оповещать клиентов в случае, если спецслужбы досматривают чью-то электронную почту.
Как сообщает Reuters, иск был подан юристами корпорации Microsoft в суд западного округа Вашингтона. Представители компании уверены, что правительство США нарушает конституцию страны, когда не разрешает Microsoft оповещать клиентов о том, что федеральные ведомства запрашивают доступ к содержанию чьей-либо электронной почты.
Сейчас при слежке за подозреваемыми власти США используют Закон о конфиденциальности электронных коммуникаций от 1986 года, который позволяет спецслужбам читать электронные сообщения, которым больше 180 дней. В иске компании Microsoft говорится, что этот закон является устаревшим и не соответствует современным реалиям потому, что современная практика хранения большого массива данных на удаленных серверах дает властям слишком широкие возможности для доступа к личным данным американских граждан, сообщает НТВ.