Ապրիլի 10-ից 16-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում օպերատիվ իրադրության փոփոխություններ չեն արձանագրվել:
Հակառակորդը շարունակել է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 եւ 82 մմ ականանետերից ու ՀԱՆ 17 տիպի նռնականատերից խախտել կրակի դադարեցման մասին կողմերի միջեւ ձեռք բերված բանավոր պայմանավորվածությունը: Հատկապես ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնային գծի հյուսիսարեւելյան եւ հարավարեւելյան ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի վրա, որոնք աստիճանաբար վեր են ածվել միջադեպերի, ինչի արդյունքում եղել են նաեւ կորուստներ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը վերահսկում են իրենց վստահված պետական սահմանը եւ ձեռնարկում իրադրությանը համահունչ գործողություններ:

В течение минувшей недели на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана оперативная ситуация не изменилась.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства обороны НКР, с 10 по 16 апреля противник продолжал нарушать договоренность о прекращении огня, задействовав стрелковое оружие различного калибра, минометы калибра 60 и 82 мм, гранатометы «АГС – 17».
Наиболее интенсивный обстрел зафиксирован на северо-восточном и юго-восточном направлениях. Обстрелы постепенно перерастали в инциденты, были потери.