Ընթացիկ տարում ուղեւորափոխադրումների ծավալը դեպի Հայաստան եւ դուրս, կազմել է 1,212 մլն մարդ, ինչը 13,5 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը: Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի կառավարությանն առնընթեր Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության աշխատակազմի ղեկավար Սահակ Հակոբյանը:
Նրա խոսքով, ճգնաժամն ընդհանրապես չի ազդել  հանրապետության ուղեւորափոխադրումների վրա: Այլ երկրներում  անկումը կազմել է 2,5 տոկոս: Հակոբյանի կարծիքով, հայ ավիափոխադրողների աճը արձանագրվել է հիմնականում այն պատճառով, որ նրանք մշտապես ցանկանում են չվերթներ կատարել փոխադրումների եւ եկամուտների մեծ ծավալի ներգրավմամբ: Խոսելով բեռնափոխադրումների մասին՝ Հակոբյանը նշել է, որ նախորդ տարվա համեմատ դրանց հաճախականոթյունն ավելացել է երեք անգամ:
Հայաստանի ազգային վիճծառայության տվյալներով, օդային բեռնափոխադրումների ծավալը երկրում 2009թ. կազմել է 8,4 հազար տոննա, որիվ 3,2 տոննան՝ արտահանում, եւ 5,2 տոննա ներմուծում:

За текущий год объем пассажироперевозок из Армении и в Армению составил 1,212 млн. человек, что на 13,%% больше по сравнению с аналогичным периодом 2009 года. Об этом сообщил на пресс-конференции руководитель аппарата Главного управления гражданской авиации при правительстве Армении Саак Акопян.
По его словам, кризис не особо отразился на уровень пассажироперевозки республики. В других странах спад составил 2,5%, отметил он. По мнению Акопяна, рост армянских авиаперевозчиков был зарегистрирован во многом за счет того, что они стремятся регулярно выполнять рейсы для обеспечения большего объема перевозок и доходов. Говоря о грузовых перевозках, Акопян отметил, что по сравнению с прошлым годом их частота увеличилась в три раза.
По данным Нацстатслужбы Армении, объем воздушных грузоперевозок в стране в 2009 г. составил 8,4 тыс. тонн, из них 3,2 тыс. экспортных и 5,2 тыс. импортных. Объем пассажироперевозок воздушным транспортом в 2009 г. составил 1,469 млн., из них 702 тыс. пришлось на летный парк армянских компаний.