Ռուսաստանը Թուրքիայի իշխանություններին է հանձնել Սամսուն-Ջեհյան նավթատարի նախագծի միջկառավարական համաձայնագիրը, որով տարեկան մատակարարվելու է 25 մլն տոնա նավթ։
«ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության հաղորդմամբ` ՌԴ էներգետիկայի նախարարի տեղակալ Անատոլի Յանովսկին նշել է, որ միջկառավարական համաձայնագրի նախագիծը նախապես քննարկել են թուրքական կողմի հետ եւ հիմք ընդունել հետագա գործունեության համար։
Նախագիծը նախապես նախատեսված էր տարեկան 60-70 մլն տոննա նավթ տեղափոխելու համար եւ այն ծրագրվում էր իրականացնել ռուսական կողմի մասնակցությամբ։
Սամսուն-Ջեյհան նավթամուղը նախատեսվում է անցկացնել սեւծովյան Սամսուն քաղաքից մինչեւ միջերկրակական ծովի Ջեյհան նավահանգիստ։
Անցած տարվա հոկտեմբերին Միլանում ստորագրվել է համաձայնագիր, որով ռուսական «Ռոսնեֆտ», «Տրանսնեֆտ» եւ «Սովկոմֆլոտ» ընկերությունները թուրքական Calik եւ իտալական Eni ընկերությունների հետ միասին մասնակցելու են Սամսուն-Ջեհյան նավթամուղի շինարարությանը եւ շահագործմանը։

Russia has handed Turkey a draft intergovernmental agreement on the Samsun-Ceyhan pipeline project with oil supplies totaling 25 million tons per year, RIA Novosti reported.
Russian Deputy Energy Minister Anatoly Yanovsky noted that the draft intergovernmental agreement was previously discussed with the Turkish side and taken as a basis for further activities.
Samsun-Ceyhan pipeline is planned to be constructed from the Black Sea city of Samsun to Mediterranean port Ceyhan.
In October 2009, Rosneft, oil pipeline monopoly Transneft, Sovcomflot, Turkey’s Calik group and Italy’s Eni signed an agreement to participate in the construction and operation of the oil pipeline, as well as transportation, processing and joint sales of oil products.