Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի ընդունումից անմիջապես հետո Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը նամակ է հղել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին` ողջունելով պատմական նշանակություն ունեցող այդ քաջ քայլը:
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսարանի մամլո դիվանից NEWS.am-ին հայտնել են, որ Արամ Ա կաթողիկոսը բանաձեւի ընդունումը որակել է որպես «մարդու իրավունքների նկատմամբ Գերմանիային հանձնառության պերճախոս վկայություն, ինչպես նաեւ անցյալին պատասխանատու կերպով մոտենալու կարեւորությունը հիշեցնող աշխարհին ուղղված պատգամ»:
Վեհափառ Հայրապետը հիշեցրել է, որ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը եւս զոհ է Օսմանյան կայսրության կողմից հայ ժողովրդի դեմ իրականացրած ցեղասպանության: Նա հիշեցրել է, թե ինչպես իր նախորդներից Սահակ Բ կաթողիկոսը, միաբանության հետ միասին թուրքական իշխանության կողմից պարտադրված հեռացել է ավելի քան 700 տարվա պատմություն ունեցող եւ Սիսի մեջ հաստատված Հայ եկեղեցու կաթողիկոսարանից:
Արամ Ա կաթողիկոսը հայ առաքելական եկեղեցու ու ժողովրդի անունից իր գնահատանքն ու զորակցությունն է հայտնել անարդարության դեմ պայքարի խնդրին:

ANTELIAS. – Immediately after the German Bundestag’s passing of the resolution that recognizes Armenian Genocide, Catholicos of the Great House of Cilicia of the Armenian Apostolic Church, Aram I, sent a letter to German Chancellor Angela Merkel, and hailed this brave step of historical significance.
Press service of the Armenian Church Catholicosate of Cilicia—in Antelias, Lebanon—informed Armenian News-NEWS.am that Aram I defined the adoption of this resolution as “an eloquent testimony of Germany’s commitment to human rights, as well as a message to the world recalling the importance of taking a responsible approach to the past.”
On behalf of the Armenian people and the Armenian Apostolic Church, Catholicos Aram I also expressed his appreciation of and support to the fight against injustice.
The Bundestag, the lower house of the German parliament, on Thursday formally recognized the Armenian Genocide, with the aforesaid resolution and with only one vote against and one abstention.
The resolution also notes that the Bundestag regrets that the German government at the time did nothing to stop this crime against humanity, and therefore the Bundestag also acknowledges the respective historical accountability of Germany.