«Ես չգիտեմ, թ ե ինչ է Ջավախքը, նման վայր Վրաստանի քարտեզի վրա չկա»,- հայտարարել է Վրաստանի ԱԳ նախարար Գրիգոլ Վաշաձեն՝ Հայաստանի իր պաշտոնակցի՝ Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ ասուլիսում:
Ինչ վերաբերում է հայկական դպրոցների խնդրին, Վաշաձեն հավաստիացրել է, որ բացվել են 103 դպրոցներ, դրանք կահավորված են համակարգիչներով, իսկ այդ դպրոցների ուսուցիչները պատրաստություն են անցել:
Խոսելով հայալեզու տարածաշրջանի խնդիրների մասին՝ Վաշաձեն նկատել է, որ դպրոցականները բազային կրթություն ստանալու են հայերենով, իսկ բուհերի նախապատրաստական կուրսերում նախատեսված է վրացերենի խորացված ուսուցում: «Դա անհրաժեշտ է, որ հայերն ու վրացիները հավասար հնարավորություններ ունենան»,- ամփոփել է Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավարը:
Նշենք, որ Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Երեւան է ժամանել երկօրյա պաշտոնական այցով:

“I do not know what Javakhk is, there is no such place on the Georgian map,” Georgian Foreign Minister Grigol Vashadze said at today’s joint press conference with his Armenian counterpart Edward Nalbandian.
Vashadze said that there are 103 Armenian schools in Georgia, they are all equipped with computers, while the teachers had undergone trainings.
Speaking of educational problems of Armenian-populated region, Georgian FM noted that schoolchildren will receive general education in Armenian language. Then, they will take an advanced course of Georgian language to get professional education. “It is necessary for Armenians and Georgians to have equal opportunities,” Vashadze concluded.
The Georgian FM has arrived on a two-day official visit to Yerevan.
Earlier, Shirak Torosyan, Armenian MP, native of Armenian-populated Samtskhe-Javakheti region said about reduction of the number of Armenian classes in Georgian schools.